Przegląd dystrybucji.

Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Przegląd dystrybucji.

Post autor: dazgo »

Chciałbym zrobić mały przegląd dystrybucji - może ktoś pomoże.
Dziś propponuję openSuSE:
openSUSE suseopenSUSE to dystrybucja GNU/Linuksa, sponsorowana przez firmę Novell. Wywodzi się z komercyjnej dystrybucji SUSE (S.u.S.E) Linux. openSUSE cechuje się prostą instalacją, estetycznym wyglądem i prostym zarządzaniem za pomocą programu YaST. Dystrybucja jest bardzo popularna i używana głównie jako system biurkowy. Warto również wspomnieć o bardzo dobrej obsłudze laptopów.
suse - desktop
Pulpit openSUSE cechuje się bardzo dopracowanym pulpitem opartym na środowisku GNOME lub KDE (oczywiście dostępne są również inne, środowiska, które płynnie działają na starszych komputerach). Niezależnie od tego czy wybierzemy GNOME, czy też KDE, nasze oczy ucieszy ergonomiczne i estetyczne biurko. W obu menedżerach programiści openSUSE poczynili wiele ulepszeń i dzięki temu wyglądają one znacznie lepiej w stosunku do niezmodyfikowanych pulpitów, z którymi mamy do czynienia w większości innych dystrybucji.
Narzędzia konfiguracyjne openSUSE słynie ze swojego wszechstronnego narzędzia — YaST-a. Jest to kluczowy komponent dystrybucji. Użytkownik ma z nim do czynienia już na etapie instalacji systemu — dzięki YaST-owi instalacja openSUSE jest łatwa nawet dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z Linuksem. Nie zawiodą się również zaawansowani użytkownicy, którzy mogą skorzystać z trybu eksperta i dostosować wszystkie opcje instalacji do swoich potrzeb.
YaST służy również jako wszechstronne narzędzie konfiguracyjne, za pomocą którego można dostosować do własnych potrzeb praktycznie każdy aspekt systemu. Począwszy od zarządzania oprogramowaniem (dodawanie repozytoriów, instalowanie, aktualizowanie i usuwanie programów), poprzez administrację systemem (użytkownicy i ich prawa, uruchamiane serwisy, połączenia sieciowe itp.) a na konfiguracji sprzętu kończąc.

Ceną za łatwość obsługi i przyjazność YaST-a jest jego niska szybkość działania (szczególnie podczas dodawania i odświeżania repozytoriów) oraz stosunkowo duża liczba błędów. W starszej wersji openSUSE — 10.1 — występowały poważne problemy z dodawaniem repozytoriów, co u niektórych użytkowników spowodowało brak możliwości zarządzania oprogramowaniem. Wyjściem okazało się zastosowanie szybkiego, uniwersalnego i bardzo wygodnego w obsłudze menedżera pakietów o nazwie Smart. Dowiedz się jak używać Smarta w openSUSE 10.1/10.2.
Narzędziem uzupełniającym konfigurator YaST jest SaX2. Dzięki niemu można w prosty i nienastręczający większych trudności sposób ustawić typ karty graficznej, rozdzielczość ekranu, głębię kolorów itp.
Oba wymienione narzędzia umożliwiają łagodne przejście z Windows na Linuksa. Jest to jeden z wielu argumentów, aby początkujący użytkownicy rozpoczynali przygodę w świecie Linuksa właśnie od openSUSE.
Xgl czyli efekty graficzne openSUSE 10.1 to pierwsza dystrybucja z obsługą Xgl, który zapewnia rewolucyjne efekty graficzne. Są to między innymi: efektowne przełączanie się pomiędzy pulpitami wirtualnymi za pomocą obracania sześcianu, "gumowe" okienka, prawdziwa przezroczystość okien, a wszystko to w czasie rzeczywistym i bez znacznego obciążania procesora! Wystarczy przeciętna karta graficzna z obsługą OpenGL. Więcej informacji o Xgl w artykule AIGLX vs XGL, COMPIZ vs BERYL — fakty i mity.
Warianty komercyjne Oprócz openSUSE dostępne są komercyjne dystrybucje Novella — SLED i SLES. W porównaniu z openSUSE, zawierają one starsze wersje programów i cechują się większą stabilnością (a przynajmniej tak twierdzi Novell). SLED to skrót od SUSE Linux Enterprise Desktop. Jest to dystrybucja przeznaczona dla firm, na biurka zwykłych pracowników. SLES to SUSE Linux Enterprise Server — platforma serwerowa skierowana również do firm. Po zakupieniu wersji komercyjnej, mamy dostęp do poprawek oraz pomocy technicznej, świadczonej przez pracowników Novella. Jest to niewątpliwie warta rozważania alternatywa dla systemów Microsoftu. Przykładem może być wdrożenie SLED we francuskim koncernie samochodowym Peugeot.
Osoby, które chcą przetestować SLED, mogą go po rejestracji pobrać za darmo ze strony Novella. Trzeba jednak być świadomym, że w wersji testowej możliwość pobierania aktualizacji jest tylko przez 60 dni.
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Post autor: Thorgal »

Ubuntu Ubuntu to staroafrykańskie słowo oznaczające "człowieczeństwo wobec innych" (ang. humanity to others). Alternatywne tłumaczenie brzmi "ten kto nie potrafi skonfigurować Debiana". Mark Shuttleworth wraz z firmą Canonical Ltd. tworzą spójną, dopracowaną i wolną (od "wolność") dystrybucję Linuksa, z akcentem na prostotę zarządzania systemem i automatyczną konfigurację.
Pulpit Interfejs użytkownika (Ubuntu korzysta z środowiska GNOME) jest bardzo spójny, dopracowany i estetyczny. System dobrze wykrywa urządzenia przenośne (np. automatycznie tworzy skróty na pulpicie po włożeniu pamięci USB, CDROM-u czy podłączeniu aparatu cyfrowego), dobrze też radzi sobie z wykrywaniem sprzętu, co jest szczególnie widoczne na komputerach przenośnych, gdzie technologie takie jak WiFi czy hibernacja często sprawiają pingwinowi problemy.
Wsparcie dla multimediów Domyślnie w systemie nie ma wsparcia dla chronionych patentami kodeków, przez co, aby odtworzyć pliki w formacie mp3, czy też film DVD, musimy sami zainstalować odpowiednie (dostępne oczywiście w dystrybucji, ale w niewspieranych repozytoriach multiverse) pakiety.
Rodzina Ubuntu Tuż po sukcesie Ubuntu powstał projekt Kubuntu, którego zadaniem jest dostarczenie spójnego i dopracowanego systemu opartego na Ubuntu, jednak z domyślnym środowiskiem KDE zamiast GNOME. Kubuntu nie jest jeszcze równie dopracowane jak Ubuntu, ale od niedawna system ten został oficjalnie przygarnięty przez twórcę Ubuntu, Marka Shuttlewortha i możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie Kubuntu doścignie swojego starszego brata.
Przegląd dystrybucji opartych na Ubuntu * Ubuntu — główne wydanie Ubuntu, z GNOME na pokładzie.
* Kubuntu — wersja z KDE.
* Edubuntu — wersja edukacyjna Ubuntu z GNOME.
* Xubuntu — Ubuntu z XFCE.
* Fluxbuntu — Ubuntu z domyślnym menedżerem okien Fluxbox.
* Christianbuntu - system, którego używałby Jezus, czyli wersja Ubuntu dla Chrześcijan, z przeglądarką Biblii i innymi gadżetami.
* nUbuntu — Ubuntu z Fluxboksem i zwiększoną liczbą pakietów związanych z bezpieczeństwem.
* Ubuntu Lite.

Nowe dystrybucje oparte na Ubuntu pojawiają się jak grzyby po deszczu. Od niedawna na Ubuntu opiera się bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych dystrybucja MEPIS. Zapewne klonów Ubuntu jest jeszcze więcej, ale te opisane wydają się w tej chwili najbardziej istotne.
Ubuntu a Debian

Tekstowy instalator Ubuntu do złudzenia przypomina instalator Debiana Sarge. Również korzystanie z systemu po instalacji bardzo przypomina pracę z Debianem. Ubuntu wprowadza raczej kosmetyczne różnice - np. co ciekawe, rezygnuje z konta roota (a dokładnie z ustawienia hasła roota, bo konto samo w sobie jest w systemie). Wszelkie operacje administracyjne wykonywane są przez użytkownika po podaniu własnego hasła (wykorzystanie sudo i gksu). To rozwiązanie bezpieczniejsze, szczególnie dla niedoświadczonych użytkowników. Bardziej zaawansowani oczywiście nie będą mieli problemów z tradycyjną konfiguracją konta administratora. Jeśli chodzi o minusy, Ubuntu jest oparty na dość świeżych wersjach wielu pakietów, przez co zdarzają się nieraz błędy związane z ich niedostateczną dojrzałością. Nie przeszkadza to jednak bardzo w pracy, gdyż błędy zdarzają się stosunkowo rzadko.


źródło: http://jakilinux.org/linux/ubuntu/

I to chyba by było na tyle w skrócie ;)
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Hehe widzę, że poszedłeś moim śladem - rysunek w stopce :P
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Post autor: Thorgal »

Jakoś się udało :) :) :)
;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post