Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Piszemy dosłownie o wszystkim co nie kwalifikuje się do innych działów.
Adam1208
Posty: 78
Rejestracja: 2011-10-28, 09:14

Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Adam1208 »

Zepsuła mi się ostatnio stara cyfrówka , naprawa przekracza jej wartość i postanowiłem kupić nowy i lepszy aparat a jako że patrze że są ogłoszenia fotografów na forum to postanowiłem zapytać .
Co sądzicie o tym modelu ? http://allegro.pl/lustrzanka-nikon-d310 ... 63219.html
Kompletnie nie znam się na fotografii i aparatach .
Z tego co popatrzyłem na alledrogo to cieszy się sporym zainteresowaniem . Doradźcie coś ;)
skirczuk
Posty: 65
Rejestracja: 2009-06-02, 13:24
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: skirczuk »

Cześć,
w prawdzie ja jestem Canon'owcem a nie Nikon'owcem i generalnie bardziej skupiam się na zdjęciach niż na sprzęcie to podpowiem kilka rzeczy:

1) cena - 1899zł wygląda ładnie, ale miej świadomość pewnych spraw :
* body ma w kicie obiektyw 18-55mm. Jestem pewien że nie będzie Ci on odpowiadał i za chwilę będziesz dokupował jakieś szkło z dłuższą ogniskową (- czyli dolicz sobie co najmniej 1000zł)
* dolicz też sobie od razu torbę (ok. 100zł) i kartę pamięci (kilkadziesiąt zł),

2) ergonomia lustrzanki ogólnie rzecz biorąc pozostawia sporo do życzenia - zawsze musisz targać ze sobą torbę, często z drugim obiektywem. Nie jest to wygodne gdy jedziesz na rower itp. A druga rzecz w tym punkcie to to że przy częstych zmianach obiektywów brudzi się w lustrzance matryca i trzeba będzie ją od czasu do czasu czyścić.

3) jakość zdjęć :
* ISO do 12800 - baaaaardzo fajnie, ale ta najwyższa wartość zapewne bezużyteczna. Wątpię by nawet ISO3200 dawało przyzwoite zdjęcia.
* D-Lighting - fajny bajer ! Daje fajnego kopa zdjęciom. Szkoda że w Canonach tego nie ma.
* tak czy siak pamiętaj że to fotograf robi zdjęcia a nie aparat :) Ja uważam że swoje najlepsze foty zrobiłem staruuutkim Canonem 300D i jego biednym następnikiem 350D, a nie obecnie używanym 5D.

Podsumowując :
- jeśli masz kasę, nie szkoda Ci 2-3tys zł to bierz lustrzankę,
- jeśli chcesz się na poważnie bawić w foto, nauczyć się robić zdjęcia - bierz lustrzankę,
- jeśli chcesz "poszpanować" sporym gabarytowo aparatem, i nie przeszkadza Ci że będziesz targał zawsze ze sobą torbę - bierz lustrzankę.

- w przeciwnym wypadku rozejrzyj się w klasie kompaktów, albo jakichś hybrydek. Na pewno będzie taniej i wystarczająco do Twoich celów.

To tak z grubsza ;)
Adam1208
Posty: 78
Rejestracja: 2011-10-28, 09:14

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Adam1208 »

;o dzięki za tak długą odpowiedź ;)
słuchaj ogólnie nie jestem jakimś tam maniakiem fotografowania ale wiesz aparat jest potrzebny ;)
nie chce też szpanować dużym obiektywem czy czymś - nie w moim stylu :)
Ty widze ze fotografujesz , mógłbyś mi w takim razie coś doradzić z lepszych kompaktowych ??
byłbym bardzo wdzięczny bo jak już coś kupić moim zdaniem to raz a coś lepszego :)
moge przeznaczyć +/- 1500zł
Traviz
Posty: 74
Rejestracja: 2007-04-21, 14:34
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Traviz »

Zależy do czego Ci potrzebny aparat. Tak jak wspomniał wcześniej Szymon - na imprezę, rower czy ognisko, nawet to niewielkie body sprawia, że warto mieć ze sobą choć kilka dodatkowych akcesoriów, a to zajmuje sporo miejsca na taki wypad. Parametry są całkiem ciekawe, ja mam jeszcze leżącego w kącie poprzednika, D3000. Bardzo szybko mi się "przejadł" ze względu na dość mocno ograniczone możliwości. Trzymanie tej puszki w rękach, po dłuższym czasie powoduje ból palców, a większość opcji dostępnych jest jedynie z poziomu menu, więc chcąc coś zmienić trzeba poszukać, poklikać itp. Pod ręką masz tylko przyciski blokady i zmiany ekspozycji. Jeśli myślisz o robieniu zdjęć na poważnie to ten model jest raczej dla osób mocno początkujących, na imprezach będziesz i tak korzystał z opcji AUTO, bo szkoda Ci będzie czasu na grzebanie w menu.

Jeśli miałbym teraz kupić swoją pierwszą lustrzankę, to na długi czas starczył by mi Nikon D90, który jest już całkiem fajnie rozbudowany.

Niedawno mój znajomy szukał dobrego kompaktu i pomagałem mu trochę w poszukiwaniach. Ze względu na stosunek cena/jakość faworytem był FUJI HS30 EXR 3D. Jedna z ważniejszych funkcji to zapis do RAW. Resztę parametrów na pewno znajdziesz w sieci, ale w porównaniu do D3100 to możliwości ma większe.
Adam1208
Posty: 78
Rejestracja: 2011-10-28, 09:14

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Adam1208 »

dzięki za rade Panowie , zastanowie się nad tym fuji własnie :) w niedziele będę w Wawie to rozejrze sie :) jeszcze raz dzięki !
Adam1208
Posty: 78
Rejestracja: 2011-10-28, 09:14

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Adam1208 »

Kupiłem dziś FUJI HS30 EXR 3D :) Fajny aparat , łatwy i przyjemny w obsłudze :) Cena w Media Markt 1349zł , karta 8gb i torba w zestawie .
Traviz
Posty: 74
Rejestracja: 2007-04-21, 14:34
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Traviz »

Cieszę się, że mogłem pomóc :)
Dzastina
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-16, 11:13

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Dzastina »

Jak ostatnio kupowałam aparat to przede wszystkim zwracałam uwagę na : rozdzielczość, matrycę, iso (aczkolwiek tez uważam , że jego najwyższa wartość w ogóle się nie przydaje) rozmiar i waga. Wszyscy mówili, że im więcej mega pikseli tym lepiej. Najlepsza jest matryca CCD, bo jest najmniej szumów. W iso ważny jest duży zakres. U mnie zaczyna się od 100, a kończy na 3200. Jeżeli chodzi o rozmiar i wagę to im fotograficzne aparaty mniejsze tym łatwiej się je użytkuje.
Traviz
Posty: 74
Rejestracja: 2007-04-21, 14:34
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Traviz »

Co do matrycy to OK, CCD generują mniejsze szumy, ale za to aparaty w nią wyposażone są wolniejsze i bardziej prądożerne. Większe szumy są widoczne w wyższym zakresie ISO, w niższym nie będzie widocznej różnicy. Na jakość obrazu i wielkość szumów ma wpływ rozmiar samej matrycy, stąd jest zauważalna różnica w jakości z matrycy w telefonie lub kompakcie a np. w lustrzance.

Zależy co komu potrzebne :) Dla mnie większy rozmiar aparatu to lepsza ergonomia i wygoda. Często też korzystam z wyższego ISO np. 1600, 2500, rzadziej 3200 choć się zdarzało :)
Adam1208
Posty: 78
Rejestracja: 2011-10-28, 09:14

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: Adam1208 »

Ja nie jestem jakimś zawodowym fotografem , aparat jest mi potrzebny dla ' uwiecznienia ' momentów z życia . Gadałem dziś z gościem z Ciechanowa który sie zna i powiedział ze ten fuji to dobry wybór .. Mi wystarcza :)
Awatar użytkownika
pilka
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-12, 14:37

Re: Aparat cyfrowy - jaki wybrać ?

Post autor: pilka »

Jeśli chodzi o aparaty fotograficzne to ja mam w tym momencie cyfrówkę soniaka Cyber-shot DSC-W630 którą kupiłam za niecałe 500zł. Aparat jest w porządku. Zdjęcia wychodzą ostre, sam sprzęt jest poręczny, estetyczny i ładny w wykonaniu. Plus za kreator zdjęć panoramicznych, fajny bajerek :) To, co natomiast nie za bardzo mnie usatysfakcjonowało, to szybkość migawki, ale jeśli jakoś bardzo ci na tym nie zależy to polecam :))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post