Jaką dystrybucję Linuksa wybrać ?

Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Jaką dystrybucję Linuksa wybrać ?

Post autor: Thorgal »

Dla ewentualnych zainteresowanych rozpoczęciem zabawy z Linuksem link do krótkiego Quizu, który może pomóc zdecydować jaką dystrybucję wybrać
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
Może się komuś przyda ;)
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Ech - quiz niezły, ale mi wykazał:
1. openSuSE
2. GNU Debian
3. Fedora Core
4. Mandriva
5. Slackware.

Ja jetem typem leniwca i szczerze nie chce mi się non stop grzebać w kompie.
Dla początkujących polecam Ubuntu potem Mandrivę i SuSE a na koniec Fedorę, Debiana i Slakware (fanatyk- Gentoo).
Dla lubiących odmienność Gnome, dla chcących pobawic się luniksem (windowsiarzy) KDE.
Na słabsze komputery - XFCE, na bardzo słabe komputery - Window Maker lub Fluxbox.

Ja osobiście najbardziej lubię:

1. Debian ( :D )
2. Mandriva
3. Ubuntu
4. Fedora Core / Aurox
5. dwie distro naraz:
a. Vector Linux (opart na Slakware)
b. openSuSE
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Post autor: Thorgal »

Z cyklu znalezione w necie - strona ze screenami poszczególnych dystrybucji systemu Linux
http://www.thecodingstudio.com/opensour ... /index.php
Przed zainstalowaniem można podejrzeć jak graficznie będzie prezentował się nasz nowy system :cool:
Może się komuś przyda :)
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

Thorgal, brawo. Mam pytanko czy używasz tylko ubuntu, czy masz i windę ? Bo czytając na pewnym portalu newsy komentowane przez użytkowników linuxa większość z nich pisze z windy i uważają się za super duper użytkowników pingwina :/ I jeszcze ogólne pytanko do wszystkich. Chodzi o czas startu systemu. Ja mam co prawda zainstalowaną Mandrive 2007 free i Ubuntu 6.12 ale w wirtualnym kompie, więc nie mogę ocenić ich szybkości działania oraz czasu "wstawania" systemu. Jak ktoś wie mniej więcej ile startuje jaki linux, lub zna konkretną stronę z wynikami, będę wdzięczny za info (nie mam czasu na google ;) ). Bo moj XP staruje coś ok 28s Dokładnie zmierzę i podam...

A i jeszcze co do pisowni Linux czy Linuks, bo widziałem takie i takie nazewnictwo.
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Post autor: Thorgal »

1. Tylko Ubuntu 6.12 (ale jak pisałem dopiero od ok. 2 m-cy wcześniej WinXP, przez chwilę Mandriva 2006 ale jakoś mi nie leżała)
2. Czas uruchomienia kompa u mnie ok. 50 sekund (ale nic nie modyfikowałem żeby go polepszać a z tego co czytałem na forum Ubuntu jest kilka możliwości przyspieszenia - ale może i na to znajdę czas :) )
3. W kwestii pisowni Linux czy Linuks myślę, że ten artykuł powinien wszystko wyjaśnić - http://linux.pl/?id=article&kategoria=8&show=38

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Co do startowania to nie przesadzaj, bo im więcej usług w linuksie włączysz w cronie na automacie to start będzie dłuższy, ale np. gdy wyłączysz montowanie to dyski ręcnie zamontujesz, a zyskasz ze 2sekundy. Wg mnie czy czekasz 10 czy 15 sekund tro nie robi różnicy - mnie przeraził openSuSE, który świeżo po domyślnej instalacji startował całe 97sekun (stoper w ręku) a mi Mandriva free 2007 startuje w 60 sekund (z czego 10 sekund na ekran bootowania na Vector Linuksa :D )
A co do szybkości to Ubuntu jest niezłe i intuicyjne - w sam raz na przejście z Windowsa (wg mnie) a MDV czy FC to już na potem.
Dla niewtajemniczonych:
MDV - Mandriva
FC - Fedora Core
Deb - Debian (takie skroty się najczęściej spotyka :)
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Post autor: Thorgal »

Mi też te 10 czy 20 sekund nie robi różnicy natomiast piszę tylko, że czytałem o możliwości modyfikacji i przyspieszenia uruchamiania systemu :) Co do klasyfikacji wg "wtajemniczenia" w Linuksa rzeczywistości Mandriva na początek jest trochę ciężka ale rozgryźć Ubuntu chyba każdy da radę :P
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Popieram :) każdy kto zechce ubuntu rozgryzie, niech sobie jeszcze KDE zainstaluje, albo od razu Kubuntu walnie to będzie miał coś na kształt windy :) Tylko ciekawi mnie dlaczego ludzie nie chcą spróbować używać lina nawet w wersji live, boją się czy jak? przecież można im wypalić CDka a oni sobie uruchomią, spróbują, pobawią się, a potem windows może być :) ale nie każdy lubi eksperymentować :D
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

No dobra a kto zainstalował ntfs w Mandarynce lub Ubuntu ? Ja co prawda chciałem tylko w Mandarynce zainstalować, ale to jest jakieś porąbane w ubuntu podobno łatwiej :/ A co do szybkości startowania. potrzebne to jest przede wszystkim dla............... szpanu :P A tak serio to chyba każdy by chciał, żeby jego system odpalał się jak najszybciej. Mi uraz do czasu ładowania został chyba po Win95 i 98 gdzie resety i ponowne ładowanie systemu to było kilka razy dziennie :(
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 51
Rejestracja: 2007-03-28, 21:26

Post autor: Thorgal »

W moim Ubuntu:
Aplikacje - Narzędzia systemowe - Automatix - Miscellaneous - Automatix read/write NTFS and FAT32 Mounter
Chyba tak??? Chociaż nie sprawdzałem jeszcze :D
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Ja piszę z pracy, więc windows mi pokaże :P
A tak wogóle to ja siedziałem na jądrze fuse-kernel, a on ma zaimplementowana obsługę ntfs. Problem tylko taki, że musiałem stery do nvidii przerabiać itp, ale powiem szczerze, że kubuntu 6.10 sam sobie z tym poradził, w mandarynce było gorzej.
Teraz chcę przetestować jądro xen, ale nie mam natchnienia szczerze mówiąc a do tego nie szukałem jeszcze info czy wiele zmian zauważę.
Pozdro
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post