Zielone światło dla programu „Rodzina 5+”

wirtualnyplonsk
Posty: 39
Rejestracja: 2011-04-02, 12:29

Zielone światło dla programu „Rodzina 5+”

Post autor: wirtualnyplonsk »

W czwartek, 19 maja radni przegłosowali zmiany w budżecie na rok 2011 oraz zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Miasta Płońsk na lata 2011-2040. Ponadto, nasi reprezentanci w mieście zadecydowali o wprowadzeniu na terenie Płońska programu „Rodzina 5+”, autorstwa radnej Bożeny Dzitowskiej i Ireny Ziemińskiej-Olszewskiej.

Dużo pytań radnych

W punkcie zapytań i interpelacji głos zabrało kilkoro radnych. Władysław Kuciński (MWS) poparł organizowaną przez miasto zbiórkę elektroodpadów (miała miejsce w sobotę, 14 maja – więcej w Info Płońsk z 18.05.2011 r.) oraz zaproponował cykliczność tego typu eventów i poszerzenie, na przykład o zbiórkę makulatury. Burmistrz Andrzej Pietrasik odpowiedział, że jeżeli zajdzie potrzeba, miasto będzie organizowało tego typu akcje oraz dodał, że każdy mieszkaniec ma możliwość osobiście dostarczyć odpady do PGK. Ponadto, radny pytał o stan prawny terenu rekreacyjnego „Rutki”. W odpowiedzi Ewy Grzeszczak, dyrektora wydziału planowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami Kuciński usłyszał, iż według ksiąg wieczystych tytuł własności przysługuje gminie miasto Płońsk. Grzeszczak dodała też, że spadkobiercy terenów wokół akwenu domagali się roszczeń, ale starostwo odmówiło prawa zwrotu kosztów nieruchomości.

Mariannę Żebrowską interesowała data ukończenia robót na tzw. „osiedlu wedlowskim” oraz pytała w imieniu mieszkańców o możliwość położenia kostki zamiast asfaltu. – Stan jest okropny – mówiła radna MWS. Odpowiadając, sekretarz miasta Krystyna Marszał-Jankowska powiedziała, że w chwili obecnej nie ma możliwości zamiany nawierzchni bitumicznej, ponieważ taka sytuacja nie ma zastosowania w prawie. Bożena Dzitowska (PO) pytała natomiast o zasadność przerwy technicznej na płońskim basenie na przełomie czerwca i lipca. – Jest to podyktowane wpływami ekonomicznymi. Z doświadczenia wiemy, że w czerwcu i lipcu mniej osób korzysta z basenu – odpowiedział radnej dyrektor MCSiR Waldemar Kunicki. Przedstawicielka PO poprosiła również o przystosowanie parku nad rzeką Płonką od ul. Kopernika dla matek z wózkami oraz domagała się skoszenia trawy w parku jordanowskim.

- Kiedy zostanie naprawione skrzyżowanie na Zielonym Rynku? – pytała Irena Ziemińska-Olszewska (PO). Burmistrz odpowiedział, że wszystkie uwagi zostały przekazane do Wojewódzkiego Zarządu Dróg i dodał, że musi być obopólna zgoda trzech właścicieli drogi – w tym wypadku miasta, powiatu i WZD. – Najważniejsza jest zgoda organu wyższego rangą, czyli Wojewódzkiego Zarządu Dróg – zakończył. Zygmunta Aleksandrowicza (MWS) interesowała natomiast sprawa – a raczej jej uciszenie – instalacji paneli słonecznych, czyli tzw. solarów. Przypomnijmy, że płoński projekt został odrzucony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie. – Autorem wniosku nie jest burmistrz, a tym bardziej samorząd. Wspieraliśmy płoński projekt, jednak stowarzyszenie [„Wszyscy dla wszystkich” – przyp. aut.] nie dostało dofinansowania. Z moich informacji wynika, że zarząd postanowił złożyć powtórny wniosek – odpowiedział burmistrz.

Nowy bus dla miasta

W uchwale zmieniającej budżet znajduje się zapis na zakup 21-osobowego busa dla miasta. Władze zadecydowały zakupić nowego Mercedesa z dwuletnią gwarancją i spełniającego wymogi Euro 5 (europejska norma prawna, regulująca wymagania dot. emisji spalin).

– Dlaczego bus na 21 osób? Nie możemy kupić mniejszego? – pytał Waldemar Kuciński i Bożena Dzitowska. Burmistrz przedstawił radnym dość mocne argumenty świadczące za zakupem nowego pojazdu. – Stary samochód przejechał ok. 700 tys. km i nie opłaca się przeprowadzać generalnych remontów. Pojazd jest przydatny nie tylko urzędowi, ale także organizacjom, szkołom, czy przedszkolom. Ponadto, przy busie na 21 osób, 15 osób może jechać, a pozostałe miejsca zostają przeznaczone na bagaż – mówił Andrzej Pietrasik (PSZP). Zmiany w budżecie radni przyjęli większością głosów.

Zgoda na promocję rodzin wielodzietnych

Dyskusję wśród radnych wywołała uchwała autorstwa Bożeny Dzitowskiej i Ireny Ziemińskiej-Olszewskiej – „Rodzina 5+”. W projekcie czytamy, że uprawnionymi do korzystania z 50% zniżek (kino, basen, hala sportowa, z planowanych: lodowisko i skatepark, a także płatnych imprez kulturalnych i sportowych) są rodziny wielodzietne, zamieszkałe na terenie Płońska i składające się z rodziców (jednego) i trójki lub więcej dzieci (do 18 roku życia bądź do 24, jeśli dziecko studiuje). Ponadto, uchwała zakłada wprowadzenie z dniem 1 lipca br. na okres roku tzw. karty „Rodzina 5+”.

Wniosek przedstawicielek Platformy rada przegłosowała większością głosów. Przed głosowaniem, na sali rozgorzała dyskusja wokół projektu uchwały. Przewodnicząca Jolanta Mikołajewska stwierdziła, że miasto nie może skupić się wyłącznie na pomocy biedniejszym rodzinom, ale musi pamiętać też o bogatszej części miasta. Krzysztof Tucholski zarzucił, że radna Dzitowska nie jest konsekwentna w swoich działaniach, ponieważ zagłosowała za podwyżką opłat za przedszkola. Radny dodał też, że zamożna rodzina wielodzietna będzie korzystała z ulg, ale uboższa, posiadająca mniej niż trójkę dzieci, niestety już nie. – Jeśli nie spróbujemy, to nigdy się nie dowiemy, czy nasze działania maja rację bytu – mówiła współautor projektu, radna Ziemińska-Olszewska. Wtórowała jej partyjna koleżanka, która przekonywała radę, że w każdej chwili można uchwałę poprawić lub – kiedy nie zda egzaminu – wycofać. Dyskusję uciął burmistrz. – Ważne, aby rodziny zechciały wejść w ten projekt. Zróbmy pierwszy krok – powiedział i dodał, że wprowadzenie zniżek może przynieść korzyści dla miejskich instytucji.

Plany budowy dróg osiedlowych
W czwartek radni przyjęli stanowisko w sprawie „Płońskiego Programu Budowy Dróg Lokalnych”. W wykazie proponowanych przez miasto ulic znajdują się: osiedle Sadyba (ul: Magnolii, Makowa, Różana, Azalii, Peonii, Jaśminowa, Hortensji, Krokusowa i Storczykowa), osiedle Targowa (ul. Środkowa – część od ul. Poprzecznej oraz droga gruntowa od ul. Mickiewicza), osiedle Płocka-Piaskowa (ul. Szczęśliwa, Piaskowa, Truskawkowa, Wiśniowa, Malinowa, Sadowa, Brzoskwiniowa, Czereśniowa), osiedle Płocka I (ul: Korczaka i 40-lecia PRL – część północna gruntowa), osiedle Zatorze (droga dojazdowa do osiedla oraz ulice osiedlowe: Proletariacka, Tulipanowa, Konwalii, Postępu Rolniczego – część gruntowa, Siemowita, Handlowa, Skarżyńska, Biedronki) oraz osiedle Toruńskie i odcinek ulicy Wieczorków.

Kryteriami, jakimi kierował się Urząd w wyborze ulic do realizacji były: zgodność z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta, dostępność terenu, a także stopień wyposażenia danej ulicy w drogową infrastrukturę techniczną i zaawansowania zabudowy mieszkaniowej danej ulicy (minimum 50%). Kolejna została zaplanowana na 16 czerwca br.

www.wirtualnyplonsk.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post