park w poświetnem

Czyli gdzie coś wypić, zjeść i dobrze się zabawić.
Co komu polecić, a co odradzić.
ghotii

park w poświetnem

Post autor: ghotii »

:D ps.to dopiero jest w planach z tym parkiem ale zielona aleja juz istnieje i postawiono nawet tam upamnietniajacy pomnik :super:
fiku

Post autor: fiku »

świetnie, projekt zrobiony z rozmachem, minął się bardzo z rewaloryzacją. Tak na prawdę powstanie zupełnie inny-współczesny park, a charakter dawnego "sienkiewiczowskiego" zakątka zniknie wraz z wprowadzeniem koncepcji parku miejskiego, nie dworskiego. Mam wiele "ale" do tej inwestycji, ale cóż, miasto wybuliło kasę, umyśliło sobie cudną wizję i tyle po niej. Jakoś nie wznowiono prac w tym obiekcie, czyżby ktoś się przeliczył?! Jeśli rewaloryzacja ma polegać tylko na wycince zabytkowego, wiekowego drzewostanu to udało im się osiągnąć sukces. Wiem, że takie prace trwają latami, ale po to się robi kosztorys i uwzględnia harmonogram prac. Co do pomnika i tabliczki też mam zastrzeżenia. Jak w parku zabytkowym, zachowanym od paru wieków można w biały dzień wmurować w miejsce wyznaczone cegłą, pustakiem(?nie pamiętam dokładnie) wielki głaz, spod którego beton aż się ulewa??!! Dawniej faktycznie przy drodze Płońsk-Ciechanów stał wielki głaz, który potem zniszczyli hitlerowcy. Zastępczy kamień miał zostać sprowadzony z Grunwaldu. A ten jest skąd? Czy ma jakieś znaczenie historyczne? Czy przywieźli go z pola, bo bliżej i taniej? A tabliczka z nazwą alei lipowej- Alejka Oleńki. Któż wpadł na genialny pomysł tej nazwy? Zielona aleja nie powstała obecnie, lipy tworzące ją rosną od ponad 100 lat. Po co nadawać nowe nazwy, które nie kojarzą się z zabytkiem miejscowości-dawnej wsi Poświętne? a jedynie z wielkim twórcą-Sienkiewiczem, który spędził tu zaledwie rok, dwa lata. Już i tak zabytkowy dworek otrzymał nazwę właśnie od niego (wiem, wiem, reklama na całą Polskę). Może nie wiele osób wie, ale osada, na której powstała wieś Poświętne była najstarszą osadą na Mazowszu-i to jest istotne. Właścicielami dworu, parków, sadów i dawnych ogrodów był ród Weyherów, a nie Sienkiewicz. A poza tym, to takie drobne estetyczne działania, jak przybicie tabliczki do pnia sędziwego drzewa, nie sprawi,że nagle to miejsce uzyska niepowtarzalny charakter. Bo taki posiada już od wieku XIX, dokładnie jego drugiej połowy. I takie rzeczy robi się raczej jako uwieńczenie dzieła, w tym wypadku podczas uroczystego otwarcia zrewaloryzowanego parku. I jeszcze jedno, moi drodzy, zachęcam Was na spacer po tej okolicy. Ponieważ już niedługo ten jeszcze uroczy zakątek zamieni się w jeden wielki plac budowy. Niestety na planach teren pod drogę lokalną Płońsk-Ciechanów (zjazd z projektowanego wiaduktu Płońsk-Nowe Miasto) graniczy bezpośrednio z parkiem przy ul. Parkowej. Dodatkowo wiadukt (Wa-wa - Gdańsk), budowa ronda, nasypy itp. prace modelujące teren, natężenie ruchu, możliwe ekrany dźwięko-chłonne itp. itd. mogą zakłócić zachwyt spacerowiczów, bądź też całkowicie odciąć Poświętne dla celów turystyczno-rekreacyjnych. Korzystajcie póki jest możliwość.
fiku

Post autor: fiku »

powyżej przemówił po dłuższej przerwie dawny fiku ;)
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

fiku, witaj ponownie. Długo się nie odzywałaś, ale za to teraz bardzo konkretnie ;-) Sorry za głupie pytanie, ale w którym dokładnie miejscu jest ten park? Warto tam się wybrać z dzieckiem na spacer (wózkiem)?
fiku

Post autor: fiku »

Witaj trader :)
Poświętne ma 2 zabytkowe parki: park północny (na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego-przy Sienkiewiczówce) oraz park południowy przy ul. Parkowej(nad Płonką). Teraz łopatologicznie: wychodząc na siódemkę od Płońska w kierunku Ciechanowa za krzyżówkami po lewej stronie mamy MODR (bramę główną i za nią park(tak na prawdę to pozostałości po parku dworskim i ogrodach), po prawej łąkę(boisko), a za nią w kierunku doliny Płonki rozciąga się park południowy. Jeśli wybierasz się z wózkiem, to radzę przejść kawałek chodnikiem w kierunku Ciechanowa i skręcić w prawo na osiedle Poświętne-główna uliczka zaprowadzi nas do "Alei Oleńki". Dodatkową "atrakcją" jest bród przez Płonkę i jaz spiętrzający wodę. Zawsze warto wybrać się, aby poznać swoje miasto i jego zakątki, szczególnie, że od zeszłego roku Poświętne zalicza się do szlaku sienkiewiczowskiego. Aha i proszę nie dziwić się, że to jeden wielki śmietnik, bo to "twórczość" ludzka niestety. Ale starodrzew na prawdę jest dobrze zachowany i ma swój urok.
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

fiku, dzięki. :) Pójdę tam na spacer. Będzie okazja wypróbować nowe nosidło :) Ten bród to ile ma głębokości? A odnośnie parku na terenie Ośrodka - można tam sobie ot tak chodzić? Cieć mnie widłami nie pogoni? ;) Śmieci to niestety udręka. Niestety tego nie robią "oni", tylko my sami. Takie mamy społeczeństwo - to najlesza wizytyówka. Ubolewam nad tym...
dominika321

Re:

Post autor: dominika321 »

trader pisze: 2007-05-14, 13:23 fiku, dzięki. :) Pójdę tam na spacer. Będzie okazja wypróbować nowe nosidło :) Ten bród to ile ma głębokości? A odnośnie parku na terenie Ośrodka - można tam sobie ot tak chodzić? Cieć mnie widłami nie pogoni? ;) Śmieci to niestety udręka. Niestety tego nie robią "oni", tylko my sami. Takie mamy społeczeństwo - to najlesza wizytyówka. Ubolewam nad tym...
O jakim nosidle mowa?
Ja ostatnio zamówiłam sobie stąd https://nosidelko-dla-dziecka.pl i jestem ciekawa jak się będzie sprawować
Awatar użytkownika
jonesdomenic
Posty: 4
Rejestracja: 2024-02-15, 11:53
Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie

Re: park w poświetnem

Post autor: jonesdomenic »

Jak często udaje Wam się spędzać czas w parkach :) ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post