Płoński kościół = dobry biznes

Rozmowy na temat miasta Płońsk oraz okolicy Płońska.
Awatar użytkownika
hex
Posty: 142
Rejestracja: 2006-12-29, 10:08

Płoński kościół = dobry biznes

Post autor: hex »

Co sądzicie o cenach za "usługi" w płońskich kościołach? Nie sądzicie, że troszeczkę za drogo?

Przykłady: Dzisiejszy pogrzeb w kościele na płockiej, tylko dlatego, że ludzie chcieli, aby msza odbyła się w kościele, a potem wyprowadzenie na cmentarz - 2,500zł !!!

Ślub: 1100zł+100zł za zapowiedzi = 1200zł (cena sprzed 3 lat)

Podawajcie ceny (również z innych kościołów powiatu płońskiego).

Myślę, że prowadzenie kościoła to całkiem niezły biznes w Płońsku! :zly:
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

Widać zależy jak trafisz. W zeszłym roku chowaliśmy zmarłego w parafii Św. Maksymiliana. Ksiądz nie ustalił ceny, ale powiedział co łaska. W efekcie dostał 1kpln do podziału z kościelnym i organistą. Dodatkowo 200pln trzeba było odpalić drugiemu księdzu, bo do niego (tzn. jego parafii) należy cmentarz. W sumie nie były to sumy szczególnie porażające...

Generalnie zasada jest taka, że przy okazji pogrzebu wszyscy doją - w końcu rodzina i tak dostaje zasiłek. Po co ma ten zasiłek pójść np. na utrzymanie rodziny osieroconej przez żywiciela. Lepiej wydać wszystko na pogrzeb. W przypadku bliskiej osoby, ZUS zwraca zryczałtowaną wartość zasiłku - ponad 5kpln. Gdy rodzina jest dalsza, to i tak ZUS zwróci do wysokości rachunków.

Wygląda na to, że wszystko zależy gdzie trafisz. Ogólnie na parafię Św. Maksymiliana nie ma co narzekać. Choć wydaje mi się, że za czasów ŚP. Ks. Jaworskiego, mniej było mowy o pieniądzach z ambony, a za to swoją gospodarnością sprawiał on, że na wszystko starczało...
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Jako że jestem zadeklarowany ateista (co prawda praktykuję zgoła coś odmiennego od katolicyzmu i jego odmian ale nie wypowiem się chwilowo co to) uważam, że księża przesadzają z cenami - ale cóż do tego sami doprowadzili wierni...
Txx
Posty: 8
Rejestracja: 2006-10-27, 23:00

Re: Płoński kościół = dobry biznes

Post autor: Txx »

hex pisze: Przykłady: Dzisiejszy pogrzeb w kościele na płockiej, tylko dlatego, że ludzie chcieli, aby msza odbyła się w kościele, a potem wyprowadzenie na cmentarz - 2,500zł !!!

kazdy normalny kraj juz opodatkowal czarną mafie, tylko nie katoland
lewak

Post autor: lewak »

Ja na zapowiedzi dałem 50 zł. Oczywiście "czarnuchom" nie było w smak. Ponoc norma to 150 zł. Wyraźnie usłyszałem że mało i że sie rozliczymy. Za półślubek dostali 100 choć jak powiedział ksiadz ludzie dają 300 zł. Tę 100 - ke nieżle musiałem wytagować z proboszczem. Trochę granda, by zamiast przygotowac się do sakramentu kłocić sie o kasę.
Horror był w parafii panny młodej, gdzie organista i koscielny zaśpiewali po 300 zł i ani grosza mniej (ksiądz wziął 400 zł)

tak wiec, po tym jak sam starłem się z księŻULKAMI, nie chodzę już do kościoła i jestem zdeklarowanym antyklerykałem.
fiku

Post autor: fiku »

Powiedzenie "co łaska" w kapitaliźmie nabrało nowego znaczenia - kryje się za nim całkiem obszerny cennik. Teraz księża pełnią głównie najrozmaitsze usługi, to przybiera formę całkiem niezłego biznesu. Wg. mnie powinni się z niego rozliczać, wykazywać swoje dochody i odprowadzać od nich podatek. Mają już ustalone kwoty konkretnych usług i żadne targowanie się nie wchodzi w grę. Ale jeśli przeminie już epoka moherowych beretów, tych babć wpłacających swoje emerytury na kościół, to i ten "świetny" interes podupadnie..oby...
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

co łaska (ale nie mniej niż)....
Gość

fajnie to wygląda z zewnątrz

Post autor: Gość »

Tylko musimy wziąć pod uwagę fakt że kościół, w którym przyjmujemy sakrament też musi być za coś utrzymany a powołanie księdza wymodlone, więc jeśli nie daję na tacę, a generalnie tak to wygląda, to z jakiej racji mam z niego korzystać do ślubu jako z lokalu? Ksiądz nie ma innych dochodów na jego utrzymanie jak tylko ofiary wiernych to przynajmniej w ten dzień jakoś wyrównam swój wkład w mój parafialny Kościół.
A jak te warunki mi nie odpowiadają to nic na siłę, księża nie zmuszają do ślubu kościelnego
Modne jest aktualnie gadanie na księży :evil: , tak łatwo iść z tym prądem i powtarzać po krzykaczach. A ja znam wielu wspaniałych księzy i podziwiam ich dźwigających nierzadko wiele trudów. Oczywiście, że nie każdy jest taki ale właśnie ich krzywdzimy uogólniając "modne" sądy.
I nie możemy od każdego z nich wymagać bohaterstwa!! Zacznijmy od siebie.
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

No miałem siedzieć cicho ale po ostatnim poście nie wytrzymałem :/
Osoby o słabych nerwach proszone są o przeskoczenie o jeden post niżej.
Tylko musimy wziąć pod uwagę fakt że kościół, w którym przyjmujemy sakrament też musi być za coś utrzymany
oczywiście się zgadzam tylko... czy musimy za to dodatkowo płacić ? Taca już nie wystarczy ? Zresztą nie szata zdobi człowieka, tak też nie powinno być przepychu w kościele. Słyszałem gdzieś zdanie dające wiele do myślenia.
"...Królestwo Boże jest w tobie i wokół ciebie. Nie w budowlach z drewna i kamienia...... Rozłup belkę a będę w niej, unieś głaz a znajdziesz mnie..."
przynajmniej w ten dzień jakoś wyrównam swój wkład w mój parafialny Kościół
haha a jeśli ktoś chodzi co niedziela i daje na tacę ? to co też ma wyrównywać wkład ? Bo chyba ksiądz nie da rady sprawdzić czy ktoś dawał czy nie :P
A jak te warunki mi nie odpowiadają to nic na siłę, księża nie zmuszają do ślubu kościelnego
gówno prawda :P co wy na to... pewna para chciała, aby ksiądz udzielił chrztu ich dziecku i co ... nic z tego bo nie wpłacili wcześniej "zaliczki" w postaci ślubu (mieli tylko cywilny), po prostu nie było ich stać na taki luksus, byli u 2 księży i co dopiero 3 udzielił chrztu. Ludzie to jakaś paranoja przecież oni nie robią tego dla tych dorosłych, tylko dla niemowlaka !!! :kwasny:
Modne jest aktualnie gadanie na księży
tak to zawsze będzie modne dopóty czegoś się nie zrobi aby oni też byli traktowani jak ludzie a nie jak święte krowy :dobani:
Prawdą jest że nie wszyscy są tacy, ale co z tego jeśli większość to ludzie myślący o karierze. 3x1h czyli 3h dziennie pracują i za to dostają nielimitowaną pensję. W dobie bezrobocia może to być dla niektórych nie do zniesienia...
Moim zdaniem:
- powinni znieść wszystkie przywileje dla kościoła
- opodatkować kościół
- księżom powinno się wypłacać ustaloną pensję
- "posłannicy" powinni mieć żony ! tak tak może wtedy nie było by afer z pedofilami czy innymi takim przypadkami. Ksiądz jest człowiekiem z krwi i kości. Je, sra i powinien się ru..... tak jak każdy !!! Jeśli jednej rzeczy nie robi to jest z innej planety, albo naprawdę ma powołanie.
- śluby lub pogrzeby powinny być płatne ale symbolicznie (darmowe dla bardzo ubogich, może jakieś grupowe, oczywiście tylko śluby ;) ), bo nie ma się co tu oszukiwać obecnie odbierają nie jedną całą wypłatę. Wtedy by się okazało kto to robi z powołania, a kto dla kasy.
- alternatywą dla pomysłu wyżej jest to aby za taki ślub płacili wszyscy. To co teraz ksiądz zbiera na ślubie (mało im jeszcze..) zbierał by dla siebie jako zapłatę za ślub. Młoda para ma i tak za dużo wydatków...
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

Piter pisze:Młoda para ma i tak za dużo wydatków...
Nic dodać, nic ująć! :ok:
Piter pisze:Słyszałem gdzieś zdanie dające wiele do myślenia.
Stigmata? Jak na mój gust, to szmira do kwadratu :] :] :P
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

ale my nie mówimy o filmie tylko o tym konkretnym zdaniu :P fakt, faktem że nie potrzebujemy wielkich świątyń aby się modlić. Jeśli ktoś ma prawdziwą potrzebę to modli się w domu. Ale wracając do tematu biznesu... zastanawiał się ktoś ile tak naprawdę księża zbierają chodząc po kolędzie ? I czy wiecie może ile się teraz średnio daje za tą prywatną wizytę ?
Gość

Post autor: Gość »

U znajomych był ostatnio po kolędzie ksiądz - koszałek-opałek (to ten nAJWYŻSZY z parafii na płockiej) i wypytał ich szczegółowo, ile zarabiają.
Katolik

Post autor: Katolik »

Przestańcie się czepiać, być może te głupie gadanie o kasie jest wymówką dla waszej bezduszności i lenistwa.... NIE CHODZĘ DO KOŚCIOŁA BO KSIĄDZ JEST SKNERA!!!!!!!!!! a tu chodzi o Twoją WIARĘ (jeśli wogóle wiesz co to jest).....
nie chcesz pałacić na kościół ok...rozumiem..... podziel sie z biednymi....głodnymi dziećmi to bedziesz UCZCIWY wobec siebie i BOGA.
Potrafisz tylko wydawać kasę na głupotki...sms-ki...ciuszki....papieroski...itd..itp....
Potrafisz tylko wymagać od innych.... a co dałeś od Siebie???? tak bezinteresownie, bez kalkulacji i korzyści na rewanż?????
A każdy KSIĄDZ też jest tylko człowiekiem.
"Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem...."
Zwykły obywatel

Post autor: Zwykły obywatel »

Człowieku, uspokój się. Dyskusja dotyczyła PŁOŃSKIEGO kościoła, który zdziera kasę z ludzi. Żadna parafia w okolicy nie jest taka droga jak w Płońsku. Spytajcie się, ile kosztuje ślub, pogrzeb, chrzciny, etc w parafiach z naszego regionu.

I nie szufladkuj ludzi - teksty w stylu "JAK NIE DASZ KASY NA KOŚCIÓŁ TO MASZ DAĆ NA BIEDNYCH" są typowe dla takich jak ty "katolików", którzy próbują formatować ludzi na swój sposób bycia. JA nie daję kasy na kościół i NIE BĘDĘ dawać na to co się TOBIE akurat wymyśliło, a na to, co JA CHCĘ. I wcale nie muszą to być "głupotki, sms-ki i papieroski".
Katolik

WYRAZY WSPÓŁCZUCIA

Post autor: Katolik »

Współczuję Ci "zwykły obywatelu"...... jak sam to ładnie określiłeś jesteś zwykłym.... i nie stać Cie na NIC poanad TO!!!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post