Płońskie parki

Czyli gdzie coś wypić, zjeść i dobrze się zabawić.
Co komu polecić, a co odradzić.
fiku

Płońskie parki

Post autor: fiku »

Co powiecie na dyskusję o naszych parkach miejskich? w sumie nie tylko o nich, ale wogóle o zieleni miejskiej, parkach zabaw-dawnych ogródkach jordanowskich itp. Jakie są wasze typy na najciekawszy, najlepiej utrzymany i np. najbardziej tajemniczy zakątek? Wg. mnie najatrakcyjniejszym jest niedoceniany park na Rutkach. Dużym błędem władz miejskich, inspektora od zieleni i zagospodarowania terenów miejskich było sprzedanie działki pod bar i kort tenisowy w tym rejonie. Lokalizacja tego punktu rozrywki została wręcz nachalnie wciśnięta w teren parku. Ucierpiał na tym m.in. starodrzew w rejonie ogrodzenia-korony drzew zostały poprzycinane ze względu na „dokuczliwość ptaków”. Zniszczono piękny pokrój tych drzew dla wygody i kaprysu właścicieli, a nie ze względu na bezpieczeństwo przechodniów. Ale cóż, prywata rządzi….Odgrodzono park od wody i zlikwidowano dostęp do półwyspu. Pomimo tego ten park ma w sobie „to coś”. Niesamowity jest jesienny wieczorny spacer alejkami-ale tymi naturalnymi, żwirowymi. Kiedy lekka mgła unosi się nad trawą, a światła latarni ulicznych przebijają się przez nią, liście chrzęszczą pod stopami…
Niestety asfalt ścieżek wysadzają konary drzew i można łatwo wybić sobie zęby, ale to też ma swój urok :kwasny:
Stare, zniszczone schodki pełnią tu rolę „ruiny” niczym w parkach arkadyjskich. Zderzenie dwóch światów - przeszłości (czasy powstania parku) i teraźniejszości nastąpiło w głównej alei. Chodzi mi oczywiście o mini skate-park. Co to wogóle ma być? Chyba ktoś na odczepnego „rzucił” tych parę pochylni i torów, ot żeby mieć to z głowy. A można było ciekawie zaplanować taki obiekt parę metrów dalej w stronę brzegu akwenu.
Drugim interesującym terenem jest dla mnie dolina Płonki. Ciągnąca się od mostu kolejowego do południowego parku w Poświętnem. Zwróćcie uwagę na piękne, wiekowe topole nad brzegiem rzeki, bo pewnie wkrótce ktoś weźmie się za ich wycinkę. Przeraża mnie właśnie ostatnio wycinanie starodrzewia w mieście. A to przy gimnazjum Nr. 2, przy szkole na Jaworskiego… a co w zamian otrzymają mieszkańcy? chyba tylko kiczowate thuje, bo miasto nie wyda pewnie kasy na wartościowe, polskie gatunki; bo i tak znajdzie się na nie amator, tak jak rok temu w parku przy Wolności. Żeby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom przy szkole nie trzeba od razu masakrować przyrody, można zainwestować w konserwację drzewostanu i utrzymać te zielone tereny z korzyścią dla nas wszystkich.
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

fiku, tak mądrze opisałaś sprawę, że nikt nie śmiał skomentować ;)

Od siebie napiszę tylko, że lubię parki nad Płonką. I to zarówno ten od strony mostu kolejowego, jak i ten przy cmentarzu. ;)
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

fiku, tak mądrze opisałaś sprawę, że nikt nie śmiał skomentować
święta racja ;)
Osobiście chodzę tylko do parku na rutkach bo mam do niego sentyment. Muszę przyznać że fiku, ma racje, w sprawie tego, że nie pasuje tam ten bar itp. Park to park. Niestety w Warszawie jest to samo, Pola mokotowskie i aleja....... barów :/ z jednej strony fajny bajer na letni wieczór, z drugiej alkohol=bijatyki. Na szczęście w naszym przypadku niedaleko jest komenda policji, choć podobno najciemniej jest pod latarnią ;)
Kamil

Re: Płońskie parki

Post autor: Kamil »

To w Płońsku jest jakiś park ? :orany:
aga0612
Posty: 15
Rejestracja: 2010-03-28, 16:59

Re: Płońskie parki

Post autor: aga0612 »

nie no super, brawo niech żyje inteligencja
ODPOWIEDZ