CB radio

Rozmowy na temat miasta Płońsk oraz okolicy Płońska.
marysia

Post autor: marysia »

Ja kupiłam cały zestaw CB w sklepie na Towarowej i jestem bardzo zadowolona.W tematyce CB jestem laikiem, w tym sklepie otrzymałam fachową pomoc, zamontowano i zestrojono sprzęt GRATIS!!!Polecam!!! :ok:
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

marysia pisze:fachową
Czyżby? A konfrontowałaś tę wiedzę z kimś innym?

Ten facet, który tam siedzi, to straszny gbur. Moją antenę nazwał chińszczyzną, mimo, że to jedna z lepszych magnesówek wg www.cb-radio.pl Radio nazwał szmelcem, pewnie dlatego, że było kupione legalnie, w przeciwieństwie do oferowanego przezeń Unidena.

Strojenie radia jest bardzo łatwe. Przy trasie kosztuje zazwyczaj 5zł. Szczerze mówiąc to wolałem z kumplami kupić reflektometr na spółkę, niż drugi raz jeździć do tego typa ;)
mika
Posty: 56
Rejestracja: 2007-05-30, 09:27
Lokalizacja: centrum

Post autor: mika »

Ja mam 1,5 metrowa antenę na magnesie i nie narzekam. Dolatuje mi realnie na 8-10km i przy duzej prędkości podstawa nawet nie drgnie.

Też mnie bawią opowieści o tym jak to JASIO na 0,5 metrowej magnesówce wyszedł na 15km. :padam:
marysia

Post autor: marysia »

Widze że Marszałek Rydz-Śmigły jest chory zdrowo na głowę, siedzi tylko przed kompem i szczeka na innych. Wykaż się ty czymś burunie!!!
marysia

Post autor: marysia »

Acha i czytaj dokładnie posty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :dobani:
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

marysia pisze:Wykaż się ty czymś burunie!!!
marysia pisze:Acha i czytaj dokładnie posty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :dobani:
A cóż takiego przeczytałem niedokładnie?

Jak zostałem potraktowany, tak opisałem. Zresztą nie mam zamiaru z Tobą dyskutować, bo najpierw mnie sprowadzisz do swojego poziomu, a potem pokonasz doświadczeniem.

:los: :los: :los:

P.S. Też używam półtorametrowej anteny (Sirio ML-145) na podstawce 16cm. Każdy, kto nazywa tę antenę chińszczyzną, a sam oferuje półmetrówki, g....o się zna na CB radiu.
A z drugiej stronie, skoro jesteś laikiem w dziedzinie CB radia, to skąd wiesz, czy otrzymana odpowiedź była fachowa, czy g...o warta? :los:
marysia

Post autor: marysia »

nie pisałam o ul.Targowej tylko baranku wielkanocny o ul.Towarowej

Pozdrawiam Ci serdecznie
Awatar użytkownika
hex
Posty: 142
Rejestracja: 2006-12-29, 10:08

Post autor: hex »

marysia pisze:Ja kupiłam cały zestaw CB w sklepie na Towarowej i jestem bardzo zadowolona.W tematyce CB jestem laikiem, w tym sklepie otrzymałam fachową pomoc, zamontowano i zestrojono sprzęt GRATIS!!!Polecam!!! :ok:
A możesz podać model radia i anteny?
marysia

Post autor: marysia »

Intek m-790, antena Sirio ML-145
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

marysia pisze:nie pisałam o ul.Targowej tylko baranku wielkanocny o ul.Towarowej
:sorry: :zalamany: :zalamany: :zalamany: :boshe:
Awatar użytkownika
Glitch
Posty: 368
Rejestracja: 2007-03-04, 01:07

Post autor: Glitch »

marysia pisze:Ja kupiłam cały zestaw CB w sklepie na Towarowej i jestem bardzo zadowolona.W tematyce CB jestem laikiem, w tym sklepie otrzymałam fachową pomoc, zamontowano i zestrojono sprzęt GRATIS!!!Polecam!!! :ok:
Zgadza się w 100%
Nic tam jeszcze nie kupiłem, ale gość który tam sprzedaje ma spore doświadczenie w tym temacie (kilkanaście lat z CB) i doskonale wie co doradzić.
Jestem w stanie zweryfikować jego wiedzę ponieważ sam miałem kilka ładnych lat do czynienia z radiami.

Dołączam małe FAQ na temat montażu i używania CB w samochodzie, może się komuś przyda. :)

Kod: Zaznacz cały

CB-Radio w samochodzie.
Nie gadać bez sensu, czyli wszystko o CB.

Szybko rosnąca popularność CB-Radia nie dziwi - korzystanie z tego środka łączności przynosi wiele korzyści. Ale bez pewnej dyscypliny użytkowników stanie się bezużyteczny.

Popularność CB-Radia (z ang. Citizens Band: "fala obywatelska") szybko rośnie. Charakterystyczne anteny widać dziś na niemal każdym samochodzie ciężarowym, a od kilku miesięcy błyskawicznie przybywa ich także na dachach osobówek. W eterze na kanale 19 coraz więcej zaś ostrzeżeń o korkach, wypadkach i patrolach policji. CB-Radio popularne dzięki kierowcom Jak zapewne pamięta wielu czytelników, nie jest to pierwsza fala popularności CB-Radia w naszym kraju. Na początku lat 90., kiedy dzięki zniesieniu rozmaitych administracyjnych ograniczeń rodem z PRL-u Polacy uzyskali szerszy dostęp do amatorskiej łączności radiowej, anteny CB widać było nie tylko na wielu autach, lecz także i domach. Rozmowy dosłownie o wszystkim prowadzono tak zawzięcie, że w większych miastach bardzo trudno było znaleźć wolny kanał. W wielu sytuacjach łączność w "paśmie obywatelskim" wspomagała "kulejącą" telefonię przewodową (młodym czytelnikom należy się wyjaśnienie, że kilkanaście lat temu telefon był dobrem deficytowym) i była substytutem nieistniejących wtedy komórek. Z czasem telefonów przybyło i moda na CB-Radio wygasła. Pozostali przy nim tylko najbardziej zawzięci miłośnicy (którzy stali się de facto krótkofalowcami) oraz część kierowców samochodów ciężarowych, korzystających z "pasma obywatelskiego", podobnie jak ich koledzy na całym świecie. Renesans CB-Radia nastąpił w ostatnich latach włanie za sprawą kierowców. W firmach sprzedających sprzęt CB nie mają wątpliwości - faktem przełomowym było pojawienie się na drogach inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Ich działania błyskawicznie zwiększyły popularność CB-Radia wśród kierowców zawodowych. A potem o korzyściach z używania "radyjka" dowiedzieli się amatorzy.

Może ochronić nie tylko przed mandatami.
Czy CB-Radio służy tylko do ostrzegania o "miśkach" (policjantach) i "krokodylach" (inspektorach ITD)? Oczywiście - nie. W czasach komórek rzadziej wykorzystywane jest już do wzywania pomocy, ale w podbramkowej sytuacji z całą pewnością może okazać się nieocenione, choćby wtedy gdy mamy rozładowaną baterię w telefonie. W dużych aglomeracjach na tzw. kanale drogowym częściej nawet niż o policyjnych patrolach mówi się o wypadkach utrudniających ruch, korkach czy możliwych trasach objazdowych. Zresztą zawsze - nie tylko w dużych miastach, ale też poza nimi - korzystanie z "radyjka" może z powodzeniem zastąpić nawigację samochodową. Życzliwi koledzy zza kierownicy potrafią bowiem zazwyczaj wskazać nie tylko najlepszą trasę do miasta A czy na ulicę B (i to z uwzględnieniem tonażu auta), lecz także położenie konkretnych obiektów, takich jak przedsiębiorstwa, magazyny, centra handlowe itd.
Spytani przez "AŚ" policjanci z Biura Prewencji KG Policji nie mieli większych wątpliwości, że ogólny bilans korzystania z CB-Radia jest dodatni. Jeśli kierowcy - słysząc przez radio o patrolach - zwalniają, i to w promieniu kilku kilometrów od radiowozu, to przecież jest to pożądany efekt. Natomiast ostrzeżenia o wypadkach, zatorach, poruszających się na sygnale karetkach już bez najmniejszych wątpliwości przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. 

Najpierw zestrój, potem słuchaj, na końcu mów.
Korzystanie z "radyjka" nie wymaga żadnych szkoleń ani licencji. Bezwzględnie zacząć należy od starannej instalacji w samochodzie i zestrojenia anteny - inaczej sami niewiele usłyszymy, za to nasz "szumofon" wydatnie przyczyni się do zakłócania łączności innym. Można to zrobić samodzielnie (jeśli ma się własny reflektometr, czyli tzw. SWR-miarkę, cena od ok. 40 zł) lub w punkcie sprzedaży sprzętu CB. Potem należy po prostu włączyć radio na kanale drogowym (19) i przede wszystkim słuchać. Nikt nie powinien mieć problemów z szybkim zrozumieniem, o co chodzi w podawanych tam komunikatach, nawet jeśli na początku brzmią śmiesznie czy dziwacznie. Do zapamiętania jest właściwie tylko jedno: kanał 19 ma charakter wywoławczo-informacyjny, co oznacza, że służy wyłącznie do podawania krótkich komunikatów interesujących wszystkich kierowców i rozpoczynania rozmów z innymi "mobilami". W celu kontynuowania pogawędki należy zawsze przenieść się na inny kanał, bo inaczej blokujemy 19. Do dyspozycji mamy ich aż 38 (kanał 28 to pasmo wywoławcze dla stacji nieruchomych).

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.
Pozostałe reguły są dość oczywiste, gdyż sprowadzają się po prostu do przestrzegania elementarnych zasad kultury. Nie używamy więc słów wulgarnych czy mogących obrażać uczucia osób postronnych. Nie wchodzimy też nikomu w słowo, zanim nie skończy mówić, tym bardziej że i tak nikt nic nie usłyszy, bo wyjdzie z tego interferencyjny gwizd. Dla nowych użytkowników rada: zanim zaczniecie dopytywać się o interesujące was rzeczy, posłuchajcie najpierw przez chwilę, czy już o tym "na radyjku" nie mówią.

Na stałe czy może "na wynos"?
Montaż radia CB to w zasadzie nic trudnego. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podłączenie go do gniazda zapalniczki (do większości urządzeń trzeba dokupić wtyk) i ustawienie na dachu anteny magnetycznej. W ten sposób zestaw można wprawdzie łatwo przenosić między autami, nigdy jednak nie uzyskamy idealnych warunków nadawania i odbioru. Każde radio zadziała znacznie lepiej, jeśli zasilanie doprowadzimy bezpośrednio z zacisków akumulatora (mniejsza podatność na zakłócenia pochodzące z instalacji samochodu), a antena, zamiast na magnesie, zostanie na stałe zamontowana w otworze w dachu lub na odpowiednim, solidnym uchwycie mającym kontakt z masą auta. W przypadku niektórych modeli anten różnice w osiągach między montażem stałym i na podstawie magnetycznej wynoszą nawet powyżej 50 proc.!

Bardzo ważna antena.
Generalnie, im dłuższa antena, tym lepszy zasięg nadawania i odbioru. Do samochodów najczęściej stosuje się anteny na podstawach magnetycznych o długości promiennika od ok. 40 cm (np. President Florida, President Georgia) do ponad 2 m (np. President WA-27). Na najkrótszych realny zasięg komunikacji między dwoma "mobilami" to ok. 5 km (i to w sprzyjających warunkach). Osobom poruszającym się po aglomeracjach miejskich krótka antena powinna w zupełności wystarczyć. Nawet na ponad dwa razy dłuższy zasięg można liczyć, używając anten o długości ok. 1 metra (np. Hustler czy Wilson Little Wil). Stanowią one wygodny kompromis między osiągami i poręcznością - metrową antenę da się schować np. do bagażnika, z dłuższą będzie problem. Jeżeli komuś zależy na dobrych parametrach, powinien wybrać antenę typu ML-145 o długości ok. 1,5 metra (oferowane przez wszystkich liczących się producentów, cena od ok. 140 zł). Realny zasięg do ok. 15 km. Amatorzy łączności na dalszych dystansach powinni rozważyć zakup anten o długości ok. 2 m. Uwaga! Długie anteny zapewniają często gorszy komfort - przez swoją długość zbierają znacznie więcej "śmieci" z eteru i radio bardziej szumi.

Najtańsze anteny magnetyczne można kupić już za ok. 40 zł (np. popularny, choć niecieszący się dobrą opinią Midland 18-244). To raczej strata pieniędzy, bo przy ich użyciu łączność odbywa się najczęściej na zasadzie: "gdy cię widzę, to cię słyszę". To samo dotyczy znacznie droższych, krótkich anten, imitujących zwykłe anteny radiowe. Ich skuteczność jest dyskusyjna. Wbrew pozorom anteny nie są aż tak prostymi urządzeniami, na jakie wyglądają. Dlatego lepiej unikać tanich podróbek, które z oryginałem łączy jedynie wygląd. Opinie oraz testy efektywności anten można znaleźć m.in. w internecie, np. na www.cb-radio.pl.

Krótki słownik.

Mobile - użytkownicy ruchomych (samochodowych) urządzeń CB-Radio.

Mały mobil (mobilek) - samochód osobowy.

Duży mobil - samochód ciężarowy.

Misie z suszarką - patrol policyjny z urządzeniem do pomiaru prędkości.

Krokodyle - patrol Inspekcji Transportu Drogowego.
Hulajnoga - motocykl policyjny (lub policjant jadący na motocyklu).

Czy ktoś może podrzucić, jak wygląda dróżka (ścieżka) do Ostrołęki? – czy ktoś orientuje się w sytuacji na drodze do Ostrołęki?

Masz czysto i szeroko - na drodze, o którą pytałeś, nie widziałem żadnych patroli policyjnych ani zatorów czy sytuacji zagrażających bezpieczeństwu jazdy.

Szerokości - tradycyjne pozdrowienie kierowców: "szerokiej drogi".

Kolego, nie masz oczka - masz niesprawne światło.

Kolarz na marginesie - rowerzysta jadący wzdłuż drogi (pobocza).

Daj dwa (trzy, cztery) w górę/w dół - zmień kanał na wyższy/niższy o dwa (trzy, cztery).

Sprzedam/kupię oszczędności - sprzedam/kupię zaoszczędzone paliwo (dotyczy kierowców ciężarówek).

Ekologia - patrol ekologiczny policji.

Szukają oranżady (Red Bulla) - kontrolują zawartość baków, szukając oleju opałowego.

Federalni - patrol policjantów z oddziałów prewencji.

Warto kupić u specjalisty.
Najnowsza fala popularności CB-Radia ma też skutki uboczne. Coraz więcej sprzętu tego typu trafia do rąk ludzi przypadkowych, niemających wcześniej z nim kontaktu. Stąd biorą się problemy. Do naszego serwisu wracają zupełnie sprawne radia, tylko dlatego, że ich użytkownicy nie przeczytali nawet dołączonej do sprzętu instrukcji obsługi, przez co nie mogli nawiązać z nikim łączności. Radia CB można już kupić nawet w hipermarketach, gdzie sprzedawcy nie mają odpowiedniej wiedzy, żeby doradzić klientom. W specjalistycznych sklepach nie jest wcale drożej, ale za to dużo lepiej.

Dla zaawansowanych i "Gadżeciarzy".
Do okazjonalnego użytku, wyłącznie w czasie dalszych wyjazdów, tak naprawdę powinno wystarczyć zwykłe, tanie radio za ok. 200-300 zł. W takiej sytuacji większą wagę należy przywiązać raczej do anteny - tanie radia generalnie nie lubią słabych. Więcej powinni zainwestować ci, którzy podróżują z radiem na co dzień i używają go również w ruchu miejskim. Dla nich olbrzymie znaczenie ma skuteczność filtrów przeciwzakłóceniowych (ANL/NB), skuteczna blokada szumów (squelch) czy też możliwość zmniejszenia czułości radia (RF-gain).
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Re: CB radio

Post autor: Piter »

Slang/zwroty stosowane podczas rozmowy przez CB radio.

- ścieżka, dróżka – droga, trasa
- wlocik – wlot do miasta
- misiaki, miśki – policja
- suszarka, suszenie – policja z radarem
- krokodyle – Inspekcja Transportu Drogowego
- zielonki – Straż Leśna
- miśki na hulajnogach – policja na motocyklach
- sreberko – nieoznakowana srebrna vectra z video radarem
- telewizja – fotoradar
- marginesik – zjechanie na pobocze
- bajo, szerokości – najczęstsze pozdrowienia
- chłopaki na hulajnogach - policja na motorach
- konik - samochód ciężarowy bez naczepy,
- szmata - ciężarówka z plandeką
- wanienka - wywrotka,
- dyskoteka - radiowóz stojący na sygnałach,
- wywinąć rogala - zawrócić
- miśki = Policja
- krokodyle = ITD
- wykręcić pauzę - zrobić postój
- sprzedam oszczędności - okazja do zakupu taniej ropy
- śmietnik - fotoradar przypominający kosz na śmieci
- kurnik - kabina sypialna montowana na dachu małej ciężarówki
- patelnia, mulda, rynna - naczepa wywrotka
- wodogłowie - duża kabina Scanii
- wedel - śmieciarka
- telewizor - Renault Magnum lub świecący glob w Volvo
- wiosna za lasem - ITD stoi za lasem
- lepper - traktor
- nindża - osobnik na drodze ubrany w ciemny kolor (najczęściej rowerzyści) ogólnie chodzi o kogoś bez świateł lub odblasków na drodze
- axszrot, robur - Mercedes Actros
- orbis - przewóz zwierząt
- ssaki leśne - o prostytutkach
- szuszarka - policjant z radarem starym

Na koniec stare dobre czasy czyli:
73 - pozdrawiam
88 - całusy
161 - 73 + 88
99 - sp******

Można też się nieźle uśmiać słysząc odzywki typu:
Kolego ze skody włącz radio bo mam pytanie :lol:
adamtylko

Re: CB radio

Post autor: adamtylko »

cO DO PRĘDKOŚCI I MAGNESIE .
to Ja sypałem 220km/h accordem na tylnej klapie antena za 120 zł i jakoś nie odpadła
tak więc do 150km/h się nie zastanawiam
pozdrawiam
i żeby nie było że jestem porypany to 220 km/h było na autostradzie , a do 150 m/h to do W-wy na E7 ;)
Pozdrawiam
wind^

Re: CB radio

Post autor: wind^ »

Panie Mrozek wolniej bo sie kiedys doigrasz ,a z tym CB to pewno kit bo se przewierciłeś bagażnik.:P:P:>P


Pozdro !!! Z.W
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Re: CB radio

Post autor: Piter »

150 oki ale te 220 km/h :niepewny:
Chociaż z drugiej strony ja miałeś duży magnes to nie powinno być problemu.
Słuchajcie zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z anteną CB która jest na dachu bądź na bagażniku podczas wypadku? Czy ten cienki kabelek antenowy jest w stanie ją utrzymać czy może rwie się i leci w drugie auto?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post