Mapa postulatów po konferencji nt. osób niepełnosprawnych

mateuszP
Posty: 64
Rejestracja: 2010-02-08, 23:10

Mapa postulatów po konferencji nt. osób niepełnosprawnych

Post autor: mateuszP »

Jak informowaliśmy, 23 marca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Płońsku odbyła się konferencja, pt. "Problem osób niepełnosprawnych w powiecie płońskim". Materiał z przebiegu środowych konsultacji społecznych znajduje się w najnowszym Info Płońsk. W celu polepszenia warunków osobom niepełnosprawnym w powiecie powołana została Rada Społeczna ds. osób niepełnosprawnych, natomiast sama konferencja była pierwszą w naszym regionie. Podczas konsultacji udało się wypracować kilkanaście wniosków do realizacji na rzecz osób niepełnosprawnych.

W ramach środowej konferencji "Problem osób niepełnosprawnych w powiecie płońskim" w salach lekcyjnych odbyły się trzy panele dyskusyjne, które dotyczyły: osób niepełnosprawnych na płońskim rynku pracy, ich edukacji oraz regulacji prawnych, samorządowych i finansowych. W konsultacjach brali udział, między innymi: Grzegorz Falkowski - zastępca dyrektora Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Mazowiecki, Agnieszka Piekarz - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku, Eugeniusz Demianiuk - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, a także władze i radni powiatu, wójtowie gmin, przedstawiciele stowarzyszeń i kół pomocy osobom niepełnosprawnym oraz nauczyciele.

- Podsumowaniem dyskusji panelowych i spotkania otwartego jest mapa postulatów i proponowanych zmian w funkcjonowaniu Samorządu Powiatowego dotyczącego osób niepełnosprawnych. Proponowane modyfikacje dotyczą z reguły roku 2011. Określają wskazówki co do realizacji oraz podmiotów za nie odpowiedzialnych. Przedstawione propozycje na pewno nie spełniają wszystkich oczekiwań i postulatów dotyczących problemów osób niepełnosprawnych. Spotkanie z 26 marca było początkiem rozmów i starań o dobro osób niepełnosprawnych - powiedział nam przewodniczący Rady Powiatu, a zarazem organizator środowej konferencji Artur Czapliński.

Propozycje wniosków do realizacji są następujące:
- Kontynuacja spotkań ukierunkowanych na konkretne problemy osób niepełnosprawnych i weryfikacja rozwiązywania zasygnalizowanych problemów osób niepełnosprawnych co pół roku. (Przewodniczący Rady Powiatu).
- Dokonanie przeglądu przystosowywania obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych w bieżącej kadencji Rady Powiatu. (Zarząd Powiatu – rok 2011).
- Przekazywanie w miarę możliwości środków własnych Powiatu na zadania dotyczące osób niepełnosprawnych, które wynikają z Ustawy o samorządzie powiatowym.
- Zorganizowanie dyżurów Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w PCPR w celu bezpośrednich kontaktów osób zainteresowanych pomocą i problemami niepełnosprawności według grafiku dostępnego na stronie internetowej Starostwa Powiatowego. (Starosta Płoński, Rada ds. Osób Niepełnosprawnych - kwiecień/maj 2011).
- Organizacja wizyt w PUP i konsultacji z doradcami zawodowymi na temat lokalnego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych (PUP/PCPR – dwa razy w roku).
- Utworzenie przez Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP Indywidualnych Planów Działań dla niepełnosprawnych osób bezrobotnych zawierających specyfikę i możliwości tychże osób (PUP – na bieżąco).
- Diagnoza sytuacji zakładów pracy chronionej w powiecie płońskim – konsultacje z pracodawcami (PUP – spotkania raz do roku).
- Rozszerzenie oferty edukacyjnej dla dzieci niepełnosprawnych o formy kształcenia przedszkolnego (Zarząd Powiatu, Rada Powiatu, Gminy bieżąca kadencja samorządowa).
- Opracowanie koncepcji budowy Powiatowego Centrum Kształcenia Specjalnego w Płońsku (Zarząd Powiatu, Dyrektor ZS nr3 – 2011).
- Zorganizowanie wsparcia dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi poprzez akcje informacyjną na stronie internetowej Starostwa Powiatowego i PCPR. rodziców i dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.
- Utworzenie profesjonalnej strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku. Dostosowanie samorządowych stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych. (Zarząd Powiatu, PCPR – 2011).
- Następne spotkanie z cyklu poświęcić tematyce wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. (Zarząd Powiatu – wrzesień 2011).

W celu poprawy warunków bytowych dla osób niepełnosprawnych w naszym powiecie powołana została Rada Społeczna ds. osób niepełnosprawnych. W skład Rady wchodzą: przewodnicząca - radna Józefa Torbus, która jest też przewodniczącą Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych w powiecie, Kamil Kobyliński - pracownik PCPR, Ewa Szymańska - radna miejska oraz Prezes Stowarzyszenia "Bądźmy Razem" w Płońsku, Irena Olszewska-Kon - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Płońsku oraz Monika Zimnawoda - przewodnicząca Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Płońsku.

Rada, począwszy od 30 marca, dyżuruje w każdą środę w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w godzinach 14:00-16:00.

Niewątpliwie, potrzeba istnienia takiego tworu jak Rada Społeczna ds. osób niepełnosprawnych, czy też organizowanie paneli dyskusyjnych, takie jakie miały miejsce w środę, 23 marca Zespole Szkół Ogólnokształcących są w naszym potrzebne. Teraz, kiedy już zostały przedstawione postulaty, które mają zmienić funkcjonowanie Samorządu Powiatowego i pobudzić działania na rzecz osób niepełnosprawnych, trzeba się zastanowić, gdzie należy pójść dalej. Iść tak, aby nie zabłądzić, bowiem istnienie Rady Społecznej i konferencje będą miały sens tylko wtedy, kiedy nie będzie podziałów wśród naszych samorządowcó

***

Materiał z konferencji "Problem osób niepełnosprawnych w powiecie płońskim" w Info Płońsk z dnia 30.03.2011

źródło: http://www.wirtualnyplonsk.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post