Raciąż - ogólny opis

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Raciąż - ogólny opis

Post autor: Piter »


Raciąż leży w północno zachodniej części województwa mazowieckiego w Powiecie Płońskim w odległości około 100 km od Warszawy. Ciekawe jest to, że przez miasto płynie rzeka - a jakżeby inaczej - Raciążnica a samo miasto leży na Równinie Raciąskiej. Czasem można też przeczytać, że miasto leży w Pradolinie Raciąskiej.

Miasto należy do najstarszych na Mazowszu. W tym miejscu istniało już grodzisko na początku X wieku. Od XI wieku gród królewski i siedziba kasztelana. W roku 1425 Raciąż uzyskał prawa miejskie. W roku 1512 król Zygmunt II August przekazał miasto biskupom płockim. Przez kilka stuleci zbierały się w Raciążu sejmiki szlacheckie. Po rozbiorach miasto trafiło kolejno do zaboru pruskiego, potem do Księstwa Warszawskiego następnie do Królestwa Polskiego. Za udział w Powstaniu Styczniowym miasto straciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero po odzyskaniu niepodległości.

Po II wojnie światowej miasto rozwijało się dość powolnie. Nie ulokowano w nim siedziby powiatu - na co były duże szanse. Rozwijało się głównie wsparcie dla rolnictwa oraz szkolnictwo. Załamanie nastąpiło po przemianach ustrojowych w Polsce w latach 90-tych ubiegłego wieku. Większość zakładów pracy zamknięto. W mieście zapanowało bezrobocie. Młodzi zaczęli wyjeżdżać z miasta w poszukiwaniu pracy. Obecnie sytuacje niewiele się zmieniła.

Miasto jest niewielkie - mieszka tutaj około pięciu tysięcy ludzi. Nie ma w nim zbyt wiele zakładów przemysłowych. Okolica ma raczej charakter rolniczy. W szkole zawsze uczono nas, że w Raciążu jest największy zakład mleczarski w Polsce - a chyba nawet w Europie - wytwarzający mleko w proszku i masło. Zakład produkuje mleko do dnia dzisiejszego.

Od kiedy podzielono gminę na Miasto Raciąż i Gminę Raciąż mamy również w mieście dwa oddzielne urzędy gminne dla mieszkańców miasta i mieszkańców okolic miasta - a co za tym idzie dwa komplety urzędników. Urzędy i szkoły to najwięksi pracodawcy w Raciążu. Kilka lat temu pojawił się również pracodawca z importu. Postawił zakład, wciągnął flagi na nowo wybudowane maszty i tak powiewają już one kilka lat nad miastem... Firma pochodzi ze Szwecji i jak dotąd nie odpłynęła z miasta.

Sąsiednie gminy
Baboszewo, Drobin, Glinojeck, m. Raciąż, Radzanów, Siemiątkowo, Staroźreby, Strzegowo, Zawidz
Burmistrz Miasta:
mgr Janusz Kazimierz Sadowski
źródło: raciaz.eu (bardzo fajna strona)
ODPOWIEDZ