Nowe Miasto - ogólny opis

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Nowe Miasto - ogólny opis

Post autor: Piter »


Nowe Miasto na początku nazywało się "Nowe Sioło", następnie "nowemiasto", dopiero później "Nowe Miasto". Prawdopodobnie istniał tu gród otoczony fosą. Później stanął zamek będący siedzibą książąt mazowieckich. Nowe Miasto było lokowane w XIV wieku, o czym świadczy wzmianka z 1398 roku "jest to miasto książęce, stolica powiatu sądowego ziemi zakroczymskiej". W 1386 roku zostaje tu erygowana parafia. Obecny kościół został zbudowany około 1471 roku.



Książę Janusz I obdarzył w 1420 roku miejscowość prawem miejskim chełmińskim i nadał mu nazwę Nowe Miasto oraz ustanowił przywileje na prowadzenie wagi i postrzygalni sukna. Herb Nowego Miasta wyglądał następująco: na tarczy o niebieskim tle widniała postać św. Jana Chrzciciela trzymającego na ręku Baranka Bożego, w kole z chorągiewką.

Nowe Miasto było ważnym węzłem drogowym o czym świadczyło osiem gościńców wychodzących w różnych kierunkach. Odbywały się tu co czwartek słynne targi oraz jarmarki. O zamożności miasta świadczą protokoły z odbytych lustracji np. lustracja z 1564/1565 stwierdza, że było tu 65 ogrodów, 274 domy, kościół murowany, plebania, szpital, łaźnia, postrzygalnia, waga, dwa młyny, 13 piwowarów i 20 pędzących gorzałkę. Największy rozkwit miasta przypada na XVI wiek. W 1644 roku przebywała w miejscowym zamku Ludwika Maria Gonzaga, późniejsza żona króla Władysława IV. Po ogromnych zniszczeniach jakich dokonali Szwedzi w latach 1655-1660 miasto się wyludniło. Później walki francusko-rosyjskie na tym terenie (grudzień 1806 r.), jak również oba powstania w XIX wieku przyczyniają się do dalszej stagnacji miasta. W roku 1869 na mocy ukazu carskiego Nowe Miasto traci prawa miejskie z których korzystało przez 467 lat.

Obecnie walory przyrodnicze – doliny rzek Wkry i Sony, „Zalew Nowomiejski” oraz kompleksy leśne w zachodniej i północno-wschodniej części gminy a także położenie geograficzne zadecydowały o rozwoju funkcji wypoczynkowej w gminie Nowe Miasto. Atrakcyjność rekreacyjną obszaru gminy a przede wszystkim miejscowości Nowe Miasto podnosi „Zalew Nowomiejski” na rzece Sonie (powierzchnia lustra wody – 27,53 ha, natomiast powierzchnia zbiornika –31,604 ha). Stanowi on dobre warunki dla rozwoju wypoczynku nadwodnego. Położenie komunikacyjne jak i istniejący zalew predysponują miejscowość Nowe Miasto do roli ośrodka wypoczynku weekendowego dla mieszkańców Warszawy.

Sąsiednie gminy
Joniec, Nasielsk, Sochocin, Sońsk, Świercze
Obrazek
Wójt Gminy Nowe Miasto
Mgr inż. Dariusz Starczewski
źródło: wikipedia.org
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post