Sochocin - ogólny opis

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Sochocin - ogólny opis

Post autor: Piter »


Pierwsze informacje historyczne na temat Sochocina pochodzą z XIV wieku. Położona nad rzeką Wkrą wieś stanowiła centrum gospodarcze lokalnego rynku. Znajdował się na szlaku handlowym łączącym Wielkie Księstwo Litewskie z Koroną (droga między miastami Poznań - Wilno, prowadząca dalej aż do Moskwy).

W 1385 roku książę mazowiecki Janusz I podpisał 1 października dokument nadający mieszkańcom Sochocina prawo miejskie. W 1492 roku nowy właściciel Janusz II zainteresowany rozwojem miasta, ponawia prawa miejskie dla Sochocina. W 1495 roku miasto stało się siedzibą powiatu sochocińskiego i miejscem odprawiania sądów zwanych rokami.

W 1524 roku miasteczko książęce Sochocin wraz z innymi wsiami dostał dożywotnio Feliks Brzeski – Wojewoda Mazowiecki. Rok 1533 był niepomyślny dla Sochocina, bowiem miasteczko przeżywało pożar, który zniszczył większość zabudowań. W chwili wybuchu II wojny światowej Sochocin liczył 1750 mieszkańców, w listopadzie 1939 roku ziemie Mazowsza Północnego (w tym Sochocin) zostały wcielone do Rzeszy, jako tzw. Rejencja Ciechanowska. W 1940 roku w Kucharach Żydowskich i Smardzewie powstały karne obozy pracy. W 1941 roku trwała akcja wysiedleńcza mieszkańców Sochocina i okolic. Wiele osób zginęło, wiele było represjonowanych, wielu uczestniczyło w zbrojnym ruchu oporu AK i BCH. 18 stycznia 1945 roku Sochocin był wolny.

Czasy obecne...
Zasady funkcjonowania gminy Sochocin w znacznym stopniu związane są z bliskością miasta Płońska, Ciechanowa a także Warszawy. Powiązania te zauważalne są niemal w każdej dziedzinie życia. Sochocin, jako centrum gminy, oferuje mieszkańcom dobrze rozwiniętą sieć usług. Żywiołowy rozwój komunikacji indywidualnej wpływa na zwiększenie liczby mieszkańców dojeżdżających do Płońska i Warszawy, oferujących większy asortyment usług i bogatszy rynek pracy.
Na terenie gminy Sochocin zamieszkuje ok 6 031 mieszkańców, w tym kobiet 3 048, mężczyzn - 2 983.

W powierzchni ogólnej gruntów 65, 3% stanowią użytki rolne. Bardzo ważnym elementem krajobrazowym w tej gminie są lasy, które stanowią 27, 4% ogólnej powierzchni gruntów. Największe obszary lasów występują w obrębie wsi Rzy i Kuchary oraz w Kępie. Są to lasy stanowiące własność Skarbu Państwa.
Właściciele prywatni posiadają 1 058 ha lasów. W obrębie Sochocina występuje kompleks leśny należący do "wspólnoty mieszkańców" i stanowi on 111 ha.

Największym walorem gminy są niezanieczyszczone lasy oraz rzeki: Wkra, Łydynia, Raciążnica i Płonka. Dowodem czystego środowiska przyrodniczego są gniazda lęgowe wielu gatunków ptaków oraz zadomowione w okolicach rzek rodziny bobrów.

Sąsiednie gminy
Baboszewo, Glinojeck, Joniec, Nowe Miasto, Ojrzeń, Płońsk, Sońsk


Podsumowując:

SOCHOCIN - niewielka mazowiecka miejscowość - uroczo wkomponowana w nizinny krajobraz jest stolicą gminy. Zamieszkuje w niej około 2000 osób. Usytuowanie z jednej strony w pradolinie rzeki Wkry, z drugiej zaś w obrębie dużego kompleksu leśnego zachęca przybysza do zatrzymania się i odpoczynku.
Obrazek
WÓJT GMINY SOCHOCIN
Anna Zwierzchowska


źródło wikipedia.org i sochocin.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post