Rozdajemy Linuksa !!!

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Rozdajemy Linuksa !!!

Post autor: Piter »

Obrazek
Witamy wszystkich zainteresowanych użytkowaniem darmowego systemu operacyjnego.
Dzięki naszej akcji (wzorowanej na akcji jakilinux.pl) mamy nadzieję, że zwiększy się liczba użytkowników LINUKSA w naszym regionie.
A teraz konkretnie co dla was przygotowaliśmy.
Jeśli myślałeś/aś kiedykolwiek o instalacji linuksa o nie miałeś/aś możliwości jego zassania z sieci to nasze forum Ci to ułatwi.
Wystarczy napisać w tym temacie posta, że chcecie posiadać jakiegoś linuksa i umówić się przez PW z Piterem lub Dazgo na odebranie paczki.
Z listy poniżej możecie wybrać wersję którą aktualnie posiadamy i możemy ją udostępnić w ciągu kilku godzin.
Jeśli jednak chcesz jakąś egzotyczną odmianę pingwinka którą trzeba ściągnąć z netu to takie „zamówienie” może się nieco wydłużyć.
Forum plonsk.idl.pl nie bierze żadnych pieniędzy za tą usługę.
Waszą zapłatą będzie uśmiechnięta buzia z powodu używania Linuksa :)

Czemu Linuks jest lepszy?

Oto lista dystrybucji, które posiadamy
Mandriva Free 2008.1 PL DVD 64bit
Mandriva Free 2008 PL DVD 32bit
Mandriva Free 2007.1 DVD 32bit
Mandriva-linux-2008-one-KDE CD 32bit
Mandriva-linux-2008-one-GNOME CD 32Bit

Wszystkie ver Kubuntu, Ubuntu 32bit oraz 64bit
Dodatkowo Ubuntu-8.04pl-desktop CD 32bit (specjalna ver zrobiona przez społeczność UBUNTU.PL z niewolnymi sterownikami i kodekami)

Debian 4.0r2 DVD 64Bit
Debian-4.0r2 kde CD 64bit
Debian Sarge 3.1 R4 - 2 DVD

Fedora Core 8 DVD 64bit
Fedora Core 8 DVD 32bit

OpenSuSE 11 DVD 64bit
OpenSUSE-10.2-GM-LiveDVD 32bit
OpenSUSE 10.3 64bit
OpenSUSE-10.3-GM-KDE CD 32bit
OpenSuSE 10.3 DVD 32bit + 1DVD adds (aplikacje, które nie są GNU ale rozpowszechniane na zasadzie free software - zamknięty kod źrodłowy)

PcLinuxOs-2007 CD 32bit (en oryg)
PcLinuxOs-2007 CD 32bit (PL + nowe jądro i programy + kodeki)

Chcesz wiedzieć więcej ?
Możesz w tym temacie zadawać dowolne pytania. Postaramy się doradzić i wybrać coś odpowiedniego dla każdego.
Wyjątkiem są pytania dotyczące sposobu odbioru płytek bo na te pytania odpowiadamy tylko na PM.
PM do Dazgo
PM do Piter .

Obrazek
nikt

Post autor: nikt »

ani mandriva ani ubuntu nie potrafia zmienic rozmiaru mojego pulpitu na wikszy niz 1024x768, nie potrafia tez wyswietlac pulpitu 3d.... jak to naprawic?
nikt

Post autor: nikt »

ok juz mam rozwiazanie, wszystko dziala, naprawde polecam MANDRIVE 2008, sciagnac mozna samemu, wypalic i zaladowac, wybrac grafike przy instalacji zamiast KDE na GNOME i bedzie wygladalo niemal tak samo jak XP jak ktos sie przyzwyczail do okienek windowsa;) sam jestem poczatkujacy wiec mandriva 2008 to najlepszy linuks dla lamera, ubuntu tez jest fajny ale kolory mi sie nie podobaja :D , oczywiscie jest emulator WINDOWSA, nazywa sie wine i dziala wtedy kazdy program czy gra z XP powodzenia dla nowych :D
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

nikt pisze:ok juz mam rozwiazanie, wszystko dziala, naprawde polecam MANDRIVE 2008, sciagnac mozna samemu, wypalic i zaladowac, wybrac grafike przy instalacji zamiast KDE na GNOME i bedzie wygladalo niemal tak samo jak XP jak ktos sie przyzwyczail do okienek windowsa;) sam jestem poczatkujacy wiec mandriva 2008 to najlepszy linuks dla lamera, ubuntu tez jest fajny ale kolory mi sie nie podobaja :D , oczywiscie jest emulator WINDOWSA, nazywa sie wine i dziala wtedy kazdy program czy gra z XP powodzenia dla nowych :D
Po 1 - WINE to NIE emulator windowsa, tylko implementacja podstaw środowiska MS dla sustemów UNIX.
Po 2 - kolory zmienić możesz motywami, kolorystykę można przestawić
Po 3 - zgadzam się lin może wyglądać jak win, ale po co skoro nie używa się win? ale jeśli chodzi o aspekt przyzwyczajeń - zgadzam się
Po 4 - Mandriva nie jest dystrybucją dla lamerów - choć popieram, że łatwo w niej się wszystko ustawia, a przecież linuks, windows czy bsd nie są po to, by wpisywać setki komend aby uzyskać pożądany efekt.

Ja polecam wszystkim mandrivę - dojrzała dystrybucja, której mogę pokazać wiele zalet ale też i wad. Sam jej używam, choć czasem zmieniam na chociażby Fedorę czy Debiana albo tym podobne. Ubuntu (z moich obserwacji) mimo, że łatwe to nie tak do końca, trzeba sporo komend wpisać, by coś ustawić, ale cóż - społeczność ubuntu jest spora :) a pamiętać trzeba, że czy to rodzina debianów, czy red hatów, czy slacków to linuks ten sam :) a programy to jak z windows :) nigdy nie masz pewności, ze będą działały poprawnie (choć zauważyłem, że chodzą sprawniej i rzadziej się sypią).
Pozdro :punk:
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

Jak chcecie walczyć codziennie z wiatrakami, to poinstalujcie sobie linuksy. Napotykajcie na każdym kroku problemy ze sterownikami, brakiem softu, brakiem gier. Kiedyś też byłem takim entuzjastą i miałem linuksa na końcówce. Niestety, brak czasu zmusił mnie do rezygnacji z tej walki, jakie było codzienne używanie tego systemu. Ja nie mówię, że na linuksie się nie da. Da się wszystko, nawet o wiele więcej niż w windzie, ale trzeba na to poświęcić wiele czasu.

Kupiłem więc windę xp home i mam wszystko "od ręki" i zupełnie bez kłopotów. Za 300zł kupiłem sobie święty spokój.

Dodam tylko, że na co dzień adminuę RHEL-em i CENTOS-em i jestem z nich zarąbiście zadowolony. Linuks tak, ale tylko do zastosować serwerowych. Na końcówce - to walka z wiatrakami i strata czasu. No chyba, że się jest entuzjastą i lubi robić coś "sztuka dla sztuki". :cool:
nikt

Post autor: nikt »

a kto tu pisze zeby pozbywac sie XP? mam 2 systemy i oba sie uzupelniaja, do XP tez nie bylo sterownikow od reki wiec po co ta panika? :D zainstalowalem linux zeby sie go nauczyc i obejzec co potrafi, sprawdzilem tez czy mozna grac w gry - Unreal zainstalowal sie pod wine bez szwanku, pakiet office robi wrazenie, z systemem domyslnie jest instalowanych tyle programow az mi szczeka opadla, kilka przegladarek www, kilka programow do czytania poczty, komunikatory na ktorych dziala i gg, irc, msn, icq, jabber i wszystko co tylko dostepne na rynku, bawie sie tym dopiero drugi dzien i wsyzstko dziala tu intuicyjnie. Pamietam ze jak mialem win98 i ukazal sie XP to tez wszyscy mowili - nie instaluj tego dziadostwa bo tam nic na tym nie chce dzialac- teraz wszyscy go uzywaja. Tez zawsze olewalem unixy bo moja poprzednia przygoda z mandriva 2006 skonczyla sie na tym ze niemozliwoscia bylo zainstalowac tam modem neostrady, a na edycji 2008 dziala bez instalowania pakietow sterownika.... zreszta kazdy kto bedzie chcial nawet z ciekawosci sprawdzic jak to dziala to i tak sprawdzi... mnie sie podoba bo odpala sie i dziala o jakies 40% szybciej nix XP .... plyta dvd wypalila sie o 2 minuty szybciej niz na windzie... testuje dalej :D
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

trader pisze:Jak chcecie walczyć codziennie z wiatrakami, to poinstalujcie sobie linuksy. Napotykajcie na każdym kroku problemy ze sterownikami, brakiem softu, brakiem gier. Kiedyś też byłem takim entuzjastą i miałem linuksa na końcówce. Niestety, brak czasu zmusił mnie do rezygnacji z tej walki, jakie było codzienne używanie tego systemu. Ja nie mówię, że na linuksie się nie da. Da się wszystko, nawet o wiele więcej niż w windzie, ale trzeba na to poświęcić wiele czasu.

Kupiłem więc windę xp home i mam wszystko "od ręki" i zupełnie bez kłopotów. Za 300zł kupiłem sobie święty spokój.

Dodam tylko, że na co dzień adminuę RHEL-em i CENTOS-em i jestem z nich zarąbiście zadowolony. Linuks tak, ale tylko do zastosować serwerowych. Na końcówce - to walka z wiatrakami i strata czasu. No chyba, że się jest entuzjastą i lubi robić coś "sztuka dla sztuki". :cool:
Masz sporo racji, ale mam wrażenie, że trochę przesadzają co po niektórzy odnośnie uniksów. Zgadzam się, że aby coś zainstalować (sterowniki) to trzeba ciut popracować, a większość sprzętu jest obsługiwana (nie licząc hardware, który jest pisany z myślą dla M$ jak np. kiedyś winmodemy, czy niektóre kamerki internetowe etc.) a jeśli nie to za chwilę będzie.
Ciekawostka - kumpel miał Win XP Home OEM i zmienił dysk na większy, oczywiście zmieniła się konfiguracja kompa. No to do M$ z prośbą o nowy nośnik przystosowany do nowych warunków - odpowiedź - musi Pan kupić nowy, bo my nie wydamy, albo skonsultować się z pomocą techniczną - opłata 132 PLN za rozwiązany problem. Olewka zupełna. Linuks co prawda jako takiego wsparcia technicznego nie ma, ale ją fora, grupy dyskusyjne itp.
A jak Ci padną X-y to jest jeszcze Lynx i net działa, jest EKG2 - i masz komunikator w konsoli, a co najważniejsze masz neta. W Win jak padnie rejestr - najczęściej format c:.
Ja osobiście używam linuksa 1,5 roku tak na prawdę jako jedynego systemu operacyjnego i nie żałuję. Gry chodzą - ja grywam w Diablo, Fallout itp. Nowe gry jakoś nie mają tego klimatu i tej grywalności - nie wiedzieć czemu.
A co do używania jak już nasz gość pisał - linuks jest bardzo intuicyjny - np. Mandriva ma centrum sterowania, w którym możesz prawie wszystko wyklikać. Ja użyłem konsoli do takich spraw - dodanie adresów serwerów do urpmi (wygoda - wklepałem wszystkie i zostawiłem, lin zdobił wsio sam) no i czasem używam Midnight Commandera - po co ? Żeby szybko coś zmienić nie włączając GUI dla roota. Ale skoro Tobie odpowiada Win XP to dlaczego ma być źle :)

A ostatni mój wywód - większość dzisiejszych użytkowników kompa to ludzie, którzy grają, przeglądają net, słuchają muzy/oglądają filmów rzadziej coś piszą, tworzą dokumenty. Po co mają płacić za M$ jak w Linuksie mają to wszystko za darmo? Ale skoro lenistwo nie pozwala na zmianę [bo po co zmieniać to co dobre] to ok. Ale mam do takich ludzi prośbę - nie piszcie, że Linuks jest be bo coś, jeśli go nie używaliście [to nie do Ciebie trader].

Pozdrawiam i namawiam do spróbowania linuksa, tylko podstawowy błąd - nie bierzcie distro pierwszego z brzega, tylko spytajcie innych - powiedzcie, co chcecie robić, albo zróbcie testy (pełno ich na necie) a dobór distro nie będzie problemem. Jak źle wybierzesz to można się zrazić, nieprawdaż?
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

nikt pisze:wybrac grafike przy instalacji zamiast KDE na GNOME i bedzie wygladalo niemal tak samo jak XP
hmm nie zgodzę się. KDE jest windowso-podobne a Gnome to Gnome ;)
trader pisze:Kupiłem więc windę xp home i mam wszystko "od ręki" i zupełnie bez kłopotów. Za 300zł kupiłem sobie święty spokój.
300zł na Windowsa a gdzie reszta ??? Mam na myśli wszelkie programy "wpomagające" za które trzeba zapłacić ? W Linie jest ten plus, że wszystko masz za free i to przy czystej instalacji systemu. Moje zdanie jest takie: Chcę sobie pograć kupuję PSX 3, chcę sobie przeglądać internet, słuchać muzy i oglądać filmy... instaluje Linuksa :)
Mnie do tego systemu przekonał właśnie Dazgo kiedyś miałem go zainstalowanego (jakaś wer MDV) i sobie odpuściłem teraz mnie znowu zaciekawił i od ok 6 miesiecy jestem jego "promotorem" ;)

Pozdro i jeśli macie jakieś pytania to walcie śmiało.
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Piter pisze:
nikt pisze:wybrac grafike przy instalacji zamiast KDE na GNOME i bedzie wygladalo niemal tak samo jak XP
hmm nie zgodzę się. KDE jest windowso-podobne a Gnome to Gnome ;)
Na gnome są nakładki a'la XP, ale lipa wyglądają, za to jeśli chcesz by Linuks wyglądał jak XP to IceWM i proszę bardzo :)

Obrazek Obrazek

Nie znajomo?

A co do programów - to dobrze ujął to Piter - Office i inne programy są płatne, ale Piter - są też darmowe programy dla Windows więc to zostawmy w spokoju :)
test :P

Post autor: test :P »

fedora tez fajna ;)
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Tak jak myślałem - każda inicjatywa bierze w d***, gdy zaangażowania brak.
Ale cóż my nie zmuszamy, choć przyznam, że miło byłoby rozpowszechnić ten system, który śmiało może konkurować z produktem MS.
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

Niestety Dazgo masz rację. Nie wiem tylko czy spowodowane jest to małą popularnością Linuksa czy naszego forum. To jest darmowa akcja promowania Lina a my jako forum nie jesteśmy w stanie zapłacić za reklamy w gazecie by ludziom uzmysłowić, że nie tylko istnieje Windows ale też że istnieją jeszcze inne systemy operacyjne. Mogliśmy tylko apelować o dobrowolne umieszczenie wzmianki o akcji na łamach lokalnych gazet. Tylko, że żyjemy w takim świecie gdzie mało kto pomaga drugiemu bezinteresownie nawet jeśli on działa dla dobra społeczeństwa :(

Korzystając z okazji chciałby serdecznie podziękować Pani Eli Wiśniewskiej za umieszczenie wzmianki o akcji na łamach ostatniego wydania Exta-Mazowsze.
Jesteśmy bardzo wdzięczni zwłaszcza, że wcześniej również Pani nam pomogła publikując chyba 3 razy informację o naszym forum.
Jeszcze raz dziękuje za pomoc tym wszystkim którzy przyczynili się do promowania w naszym rejonie otwartego i darmowego oprogramowania.
Piotr

Re: Rozdajemy Linuksa !!!

Post autor: Piotr »

Witam. Mam pytanie: czy akcja nadal jest aktualna? Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Re: Rozdajemy Linuksa !!!

Post autor: Piter »

Oczywiście. Proszę napisać na [mail=system@plonsk.idl.pl]maila[/mail] jaka dystrybucja Pana interesuje. Lub skorzystać z tego formularza.
ODPOWIEDZ