Dell wybrał Linuksa.

Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Dell wybrał Linuksa.

Post autor: dazgo »

Dell wprowadza pierwsze pecety z Linuksem.
Pierwsze trzy modele komputerów firmy Dell, jakie mają pracować pod kontrolą systemu Ubuntu 7.04 Linux, trafią wkrótce do sprzedaży. Wiadomo, iż Dell przygotował dla klientów dwa pecety stacjonarne z serii Dimension oraz notebooka wchodzącego w skład linii Inspiron.

Życzeniom klientów stało się zadość - zgodnie z wynikami ankiety, dostępnej w internetowym serwisie firmy, Dell będzie dystrybuował wybrane przez internautów komputery z wybraną również przez nich dystrybucją systemu spod znaku Pingwina. Zdaniem Roba Enderle, założyciela i prezesa firmy analitycznej Enderle Group, jeśli Linux na maszynach Della odniesie sukces, zmianie może ulec cały rynek. Jeśli natomiast pomysł okaże się porażką, opensource'owy system cofnie się co najmniej o pięć lat pod względem swojej pozycji na rynku.

Komputery stacjonarne Dimension - modele E520 i XPS 410n - wyposażone zostały w 1 GB pamięci RAM i 250 GB HDD, natomiast notebook Inspiron E1505n - 512 MB RAM i dysk o pojemnoścu 80 GB. We wszystkich znaleźć można procesory Intel Core 2 Duo. Komputer przenośny będzie można kupić za minimum 599 USD, podczas gdy ceny wspomnianych desktopów o najsłabszych konfiguracjach wynoszą odpowiednio 599 i 849 dolarów. Dla porównania Dimension XPS 410 z preinstalowaną Vistą Home Premium kosztuje 899 USD.

Tym samym, nabywcy mogą przebierać w ofercie Della spośród komputerów z zainstalowanym Windows, Linuksem lub bez żadnego OS-a.

Z pełną ofertą nowych komputerów Della można zapoznać się na stronie producenta.
źródło: http://www.idg.pl/news/111381.html

Wreszcie docenili to, czego w Polsce jeszcze nie chcą docenić - darmowe nie musi oznaczać gorsze.
Ja popieram działania Della. Nawiasem mówiąc, ciekawe czy moja firma będzie wymieniała sprzęt niedługo :)
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

Mam w firmie kilka serwerów Della i na dwóch najważniejszych z nich (serwer plików i serwer Oracle) stoi sobie RedHat. :-) Niestety może nie do końca darmowy, ale zawsze tańszy od Windy.

Windy w zasadzie używam tylko jako serwerów terminalowych - dla windowych klientów.

Chociaż muszę przyznać, że Windows 2003 Server pracuje nadwyraz wydajnie i stabilnie. :ok:
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Post autor: dazgo »

Windows 2003 pamiętam jaką burzę rozwinął gdy wszedł. Normalnie w testach wyszedł niekiedy lepiej niż linuks. A popieram - system nad wyraz dopracowany, choć jak to z serwerami na domowych kompach bywa - częste ataki wirusów i innych intruzów zniechęcają do korzystania.
Ja obecnie korzystam chwilowo z MS WIN XP 64bit trial, ale wracam za niedługo do Lina. Jestem z powodów techniczno - testowych :P.
A szczerze powiem, że win xp mimo swoich wad jest jednym z lepszych systemów MS, choć każdy wybiera to co lubi (albo co mu karzą).
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

dazgo pisze:win xp mimo swoich wad jest jednym z lepszych systemów MS
To prawda. Widać, że zrobili spory postęp w stabilności. No a instalowanie i dobieranie sterowników to już normalnie bajka. Pamiętam czasy Windows 95, kiedy musiałem różne cuda robić, żeby mi karta graficzna pasków nie wyświetlała...

Pisałem już kiedyś, ale jeszcze raz podkreślę, że wydałem parę groszy na legala i jestem z tego bardzo zadowolony. :ok:
ODPOWIEDZ