aptosid

Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

aptosid

Post autor: dazgo »

Witam.
Od jakiegoś czasu testuję i z powodzeniem użytkuję distro - aptosid.
Dlaczego piszę o tym? Dystrybucja oparta na Debian SID - czyli w ciągłym rozwoju, brak cyklu wydawniczego - wystarczy zaktualizować system i jest ok. Jak rok temu podano :

Kod: Zaznacz cały

Dystrybucja opiera się o niestabilną gałąź Debiana Sid z dnia 2011-12-31 i działa pod kontrolą jądra Linux 3.1.6 (smp, hard preemption). Domyślnym środowiskiem graficznym są KDE SC 4.6.5 oraz Xfce 4.8. Serwerem graficznym jest X.Org Server 1.11.2.902. W tym wydaniu nacisk położono na poprawie stabilności i wydajności całego systemu, poprawiając znacząco operacje kolejkowania wejścia/wyjścia dla LVM i MDADM dla dysków SSD.

Z nowych rzeczy znajdziemy wstępne wsparcie XEN dom0 i udostępnianie PCI na wirtualizowanych maszynach z KVM na procesorach Intel i AMD. Poprawiono obsługę IGP w procesorach Intel Sandy Bridge (HD2000/ HD3000) i AMD Llano, oraz wydajność 3D w Nouveau na kartach graficznych GeForce 4xx / 5xx z wybranymi chipsetami. Pojawiło się wsparcie podsystemu dla urządzeń DVB-T2.

Podsystem sieciowy oferuje teraz wsparcie wybudzania przez wlan (WoWLAN) oraz wsparcie dla różnych nowych urządzeń Realtek oraz Broadcom.

Ulepszono niezawodność GPT i UEFI, które pozwalają obsługiwać dyski twarde o pojemności większej, niż 2TiB oraz irch uruchamianie na systemach używających UEFI, zamiast tradycyjnego BIOSu.
http://osworld.pl/aptosid-2011-03/

Zawartość zaktualizuje się do najnowszych tj. np. Kernel 3.3 obecnie.
System jest podstawowy - kilka prostych narzędzi do konfiguracji internetu etc.
Komendą doinstalowuję np. synaptic czy apper albo kto co lubi, oczywiście po wcześniejszym przerobieniu sources.list.d/ (tu odpowiednie pliki składowe) i dodaniu kilku repo. Standardowo mamy repo aptosida, ja dodaję repo debian multimedia, no i coś od siebie tj. dug.net.pl lub inne wedle uznania, ale podstawa wystarczy.
Środowisko uzupełniam o programy i ustawiam pod siebie i wsio. Wszystko aktualizuje się ciągle.
Nie warto codziennie aktualizować systemu, bo codziennie przybywa ok. 100-200MB aktualizacji. Ja co tydzień większy update - 200-300MB i nadmiarowe kernele czy programy wywalam. Do opróżniania kernelu i aktualizacji gruba jest proste narzędzie, więc kilka kliknięć i gitara gra.
Obecnie po ustawieniu działa wszystko - okodekowane + np. KDE 4.7.4 + kilka programów z gnome/xfce.
Bardzo rzadko się coś wywala - praktycznie przez 2 miesiące walnęło mi się tylko jedno - pakiet foomatic.db, ale po chwili naprawione.

Podsumowując w aptosid dostajemy - podstawowy system Debian SID + środowisko (XFCE / KDE w standardzie według wybranego obrazu ISO) i parę narzędzi własnościowych aptosid. System instaluje się w kilka minut - u mnie trwało to 6min. + upgrade i doinstalowanie.
Nie ma nowych wersji, jeśli są, to motywy i inne się aktualizują same :).
Gorąco polecam zamiast standardowego SIDa - choć w sumie to to samo + kilka dupereli aptosid.
ODPOWIEDZ