Rosjanie stawiają na Linuksa Windows idzie w odstawkę?

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Rosjanie stawiają na Linuksa Windows idzie w odstawkę?

Post autor: Piter »

Cała Rosja powoli szykuje się do budowy własnego systemu operacyjnego, który miałby zastąpić system Windows w administracji publicznej. Premier Władimir Putin podpisał nowy harmonogram przejścia i budowy systemu opartego o Linuksa. Nie są to nowe plany. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w 2007 roku. Wtedy to do końca 2009 roku na system Linux miały migrować szkoły.

W 2008 roku, jeszcze jako rosyjski prezydent, Putin mówił o mówił o migracji na wolne i otwarte oprogramowanie w urzędach administracji państwowej. Plany te miały zmniejszyć koszta oprogramowania w urzędach oraz uniezależnić się od amerykańskiej technologii. Koszta takiego wdrożenia szacuje się na około 5 mln. dol. Plan zakłada pierwsze wdrożenia nowego systemu operacyjnego już w II kwartale 2012 roku. Na jesień przyszłego roku, zaplanowano opracowanie wszelakich specyfikacji oraz formatów danych. Takie standardy zostaną wprowadzone w urzędach w centralnej Rosji. Harmonogram został rozpisana na 4 lata. Pierwszy podstawowy system operacyjny wraz ze sterownikami, aplikacjami biurowymi, powinien zostać udostępniony w maju 2011 roku.

Nie tylko Rosja całkowicie migruje na Open Source w tym system Linux. Nie tak dano Kuba chwaliła się swoim systemem o nazwie Nova. Według szacunków, około 20% komputerów na Kubie, posiada system operacyjny Linux.
Kuba oraz Rosja to kolejne kraje po Wenezueli, Brazylii, Norwegii czy Chinach, który chce przestawić swoją administrację na Open Source.

źródło: thecamels.org
Awatar użytkownika
dazgo
V.I.P.
Posty: 573
Rejestracja: 2006-12-10, 16:20
Lokalizacja: Daleko od Płońska

Re: Rosjanie stawiają na Linuksa Windows idzie w odstawkę?

Post autor: dazgo »

BTW dlaczego większość chce używać softu Open Source? Żeby nie mieć problemów z odczytem danych na przyszłość.
Wiem, że ludzie patrzą na mnie jak na odmieńca, ale ja cenię otwartość innych. Dobrze, że chociaż próbują (Rosjanie i nie tylko), szkoda, że nasi rządzący nie chcą.
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Re: Rosjanie stawiają na Linuksa Windows idzie w odstawkę?

Post autor: Piter »

hehe no stary ja na Ciebie patrzę normalnie :P co prawda nie używam na taką skalę jak Ty Linuksa ale za to wszystkie programy mam "wolne" zarówno pod Windowsem 7 jak i pod Ubuntu (chociaż tu to normalne) które bardzo dobrze zastępują płatne odpowiedniki. A wracając do Rosjan ciekawe czy oni nie wsadzą jakiegoś świństwa do tej dystrybucji ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post