Bezpłatny podręcznik o Linuksie i aplikacjach open source

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Bezpłatny podręcznik o Linuksie i aplikacjach open source

Post autor: Piter »


News już dawno krąży w sieci jednak wstrzymywałem się od publikacji ze względy na duże zainteresowanie tym poradnikiem a co za tym idzie serwery padły i nie było możliwości jego pobrania. Teraz już wszystko jest w normie więc proszę o przeczytanie poniższego materiału który pochodzi ze strony chip.pl

Polska Grupa Użytkowników Linuxa oraz firma Novell poinformowały o udostępnieniu dwutomowego, polskojęzycznego wydania podręcznika do nauki systemu Linux i wielu popularnych aplikacji o otwartym kodzie źródłowym (open source). Podręcznik jest opublikowany wraz z wolną licencją, co oznacza, że można go bezpłatnie pobierać, a także powielać w celu nieodpłatnego przekazywania kolejnym osobom. Materiał dydaktyczny zawarty w książce został przygotowany przez dział szkoleniowy Novell Training Services i oparty został na systemie operacyjnym SUSE Linux Enterprise Desktop. Całe potrzebne do nauki oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie na stronie http://ocw.novell.com. Tłumaczenie podręcznika sfinansowała firma Novell. Ostateczna wersja powstała przy zaangażowaniu członków Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa. Podręcznik można pobrać ze strony http://www.linux.org.pl/PLUG/susebook.

Pierwszy tom podręcznika przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa. Omówione są w nim zasady tworzenia oprogramowania w modelu open source, historia rozwoju systemów Unix i Linux, proces instalowania systemu operacyjnego na przykładzie SUSE Linux Enterprise Desktop, zasady poruszania się w środowisku graficznym (zarówno Gnome jak i KDE), posługiwanie się narzędziami i aplikacjami open source, takimi jak przeglądarka Firefox, program biurowy OpenOffice.org (obsługa dokumentów, w tym arkuszy kalkulacyjnych, tworzenie prezentacji, tworzenie wzorów w OpenOffice Math i ilustracji w OpenOffice Draw), komunikator Gaim, klient poczty Evolution, narzędzie do obróbki obrazów Gimp, czy aplikacje do obsługi multimediów.

Drugi tom podręcznika kierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów
. Omawia architekturę systemu Linux, budowę powłoki (tzw. shell), narzędzia do zarządzania oprogramowaniem systemowymi, plikami, tworzeniem skryptów, a także podstawy programowania.

źródło: chip.pl
ODPOWIEDZ