Windows Server 2008 jako stacja robocza

Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Windows Server 2008 jako stacja robocza

Post autor: Piter »

Każdy z nas staje kiedyś przed dylematem wyboru systemu operacyjnego dla swojego komputera. Jedni wybiorą Windowsa inni Linuksa.
Jednak to co powinno łączyć oba te systemy to legalność. O ile w Linuksie nie jest to zbytnio problemem bo większość dystrybucji jest darmowa o tyle z Windowsem sprawa się komplikuje.
Co prawda bardzo drogie wersje box można zastąpić wersjami OEM ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taki system możemy zainstalować wyłącznie na jednym kompie.
Czy jest zatem jakieś rozwiązanie problemu ceny Windowsa ? Jest jeśli poświęcicie chwile i przeczytacie dalej ten poradnik staniecie się posiadaczami w 100% darmowego Windowsa.
Żeby nie było zbyt kolorowo... jest niestety pewien haczyk. System taki możemy używać max przez 240 dni co jednak dla większości użytkowników w zupełności wystarcza.
Jak się dobrze przypatrzymy całej tej sprawie to nawet znajdziemy w niej plus a czemu bo po 240 możemy postawić od nowa system wraz z nowymi sterownikami ;)
No dobrze ale zacznijmy od początku...
Pierwsze co musimy zrobić to pobrać sobie obraz płytki z naszym systemem.
W tym celu wchodzimy na stronę http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en gdzie na samym dole widnieją obrazy do pobrania zupełnie za free :)
Przypominam tylko, że obraz:
6001.18000.080118-1840_amd64fre_Server_en-us-KRMSXFRE_EN_DVD.iso - jest dla procesorów 64bitowych czyli dla wszystkich nowych komputerów
6001.18000.080118-1840_x86fre_Server_en-us-KRMSFRE_EN_DVD.iso jest dla 32bitowych procesorów czyli dla „staruszków” mających kilka lat.
Warto wspomnieć, że instalacja systemu 32 bitowego jest możliwa na procesorze 64 bitowym. Odwrotna sytuacja czyli instalacja 64bitowego systemu na 23 bitowym procku kończy się niepowodzeniem.
Osobiście polecam zassać wersję 64 bitową taką również będę opisywał w dalszej części poradnika.
W zasadzie jeśli mamy już obraz na dysku wystarczy go wypalić na DVD i do dzieła.
Radzę jednak dociągnąć jeszcze coś z netu a mianowicie polską lokalizację, gdyż ściągnięta przez nas wersja jest w języku angielskim.
W tym celu wchodzimy na stronę http://www.microsoft.com/downloads/deta ... d4750397ff i odszukujemy naszą paczkę.
Bardzo ważne jest aby płytka z „językiem” była taka sama jak nasz wcześniej ściągnięty Windows.
Więc jeśli mamy Winde 64bitową to i pliki językowe również należy ściągać 64bitowe czyli te 6001.18000.080118-1840_amd64fre_server_lp_5-krmslpx5_dvd.img
Dla systemów 32bitowych zasysamy inną płytkę a mianowicie tą 6001.18000.080118-1840_x86fre_Server_LP_5-KRMSLP5_DVD.img
Mała uwaga przy nagrywaniu (jeśli nie rozpoznaje wam tego formatu wasza aplikacja do nagrywania).
Jak widzimy obrazy mają rozszerzenie *.img w celu nagrania zmieniamy je na *.iso
Jeśli mamy wszystko przystępujemy do instalacji która jest banalnie prosta i co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło trwa bardzo krótko :)
Z zainstalowaniem powinniście sobie poradzić bez najmniejszego problemu. No może poza jednym... Hasłem dla administratora.
Musi ono być minimum 6 literowe oraz być „silne” czyli zawierać różne znaki np: „qwe!@#123” inaczej system nie założy wam konta.
Po zalogowaniu przywita nas obcy język więc czym prędzej go zmieniamy wkładając płytkę z zassanym wcześniej pakietem językowym oraz otwierając:
Control Panel -> Keyboards and Languages -> Change display language
W sekcji Display language należy kliknąć przycisk Install/uninstall languages.

Zostanie uruchomiony kreator Install or Uninstall Display Languages, który poprowadzi użytkownika przez cały proces dodawania pakietu językowego.
Pierwszy krok wymaga wskazania folderu zawierającego pakiety językowe. Jeśli nie możecie sobie poradzić to odsyłam Tu http://blogs.technet.com/longhorn-polan ... -2008.aspx

Macie już gotowy darmowy system operacyjny ze stajni Microsoftu a co ważniejsze w 100% legalny :)
Okres próbny co prawda wynosi 60 dni ale Microsoft podał sposób na jego przedłużenie do 240 dni a znajduje się on po tym adresem http://support.microsoft.com/kb/948472

Systemik pięknie śmiga na naszym kompie ale co to ? Zamiast kolorowych bajerów i miodnego wyglądu mamy tu jakieś szare kolory.
A może ktoś zrobił nas w konia i sobie zainstalowaliśmy Windows 98 ? ;)
Na szczęście to tylko wygląd klasyczny który jest domyślny dla serwerowej rodziny, gdzie liczy się szybkość i stabilność.
My jednak chcemy używać go w domu więc teraz przyszła kolej na dodanie trochę kolorów.

Pierwsze co robimy to instalujemy sterowniki do kart graficznych. Czyli wchodzimy na stronkę www.nvidia.com lub www.ati.com i pobieramy.
Niby proste ale pewnie zdziwi was brak wersji dla Windows Server 2008.
Otóż nasz pupilek ma w środku bebechy Windowsa Visty więc sterowniki ściągamy właśnie dla Visty pamiętając cały czas o odpowiedniej wersji 32 lub 64 bitowej. Po poprawnej ich instalacji robimy kolejno:

1.Uruchamiamy interfejs Aero
Przechodzimy do:
Start -> Ustawienia -> Panel Sterownia -> Narzędzia administracyjne -> Menedżer serwera -> Funkcje -> Dodaj funkcje (z prawej strony okna) -> wybieramy Środowisko pulpitu -> klikamy Dalej -> Install -> Zamknij-> Tak

Następnie przechodzimy do:
Start -> Uruchom... -> wpisujemy services.msc -> na liście wybieramy usługę Kompozycje -> zmieniamy tryb uruchamiania na Auto

Na koniec przechodzimy do:
Start -> Ustawienia -> Panel Sterownia -> Personalizacja -> Kompozycja -> wybieramy Kompozycja: Windows Vista
W tym momencie uruchamia się nam znany z Windows Vista interfejs Aero, o ile nasza karta graficzna na to pozwala.

2. Wyłączamy Shutdown Event Tracker
Czyli zbędny w naszym przypadku bajer związany z ustawieniem dlaczego zamykamy system.
Przechodzimy do:
Start -> Uruchom... -> wpisujemy gpedit.msc -> przechodzimy do Zasady Komputer lokalny -> Konfiguracja Komputera -> Szablony administracyjne -> System -> klikamy na Wyświetl śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu -> wybieramy Wyłączone i potwierdzamy wciskając OK

3. Wyłączamy konieczność wciskania CTRL+ALT+DEL podczas logowania
Przechodzimy do:
Start -> Uruchom... -> wpisujemy secpol.msc -> Ustawienia zabezpieczeń -> Zasady lokalne -> Opcje zabezpieczeń -> klikamy na Logowanie interaktywne: nie wymagaj naciśnięcia klawiszy CTRL+ALT+DEL -> wybieramy Włączone

4. Instalujemy DirectX 9
Czemu ? Bo System Windows Server 2008 standardowo ma zainstalowane jedynie biblioteki DirectX 10 Tak więc pobieramy i instalujemy najnowszą wersję DirectX 9 ze strony: http://www.microsoft.com/downloads/deta ... 6407ed1a91

5. Windows Audio
Na koniec pozostaje nam tylko włączyć usługę "Windows Audio" robimy to przez:
Start -> Uruchom... -> wpisujemy services.msc -> na liście wybieramy usługę Windows Audio -> zmieniamy tryb uruchamiania na Auto


Więcej porad znajdziecie na stronach Microsoftu. A konkretniej pod http://support.microsoft.com/kb/947036

Pamiętajcie jednak, że taki system może służyć wyłącznie do celów testowych ;)
Poradnik napisałem gdyż sam miałem te problemy i szukając rozwiązania straciłem kilka godzin cennego życie.
Zebrałem je w jedno miejsce aby przedłużyć wam życie ;)
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Kopiowanie materiałów zawartych w tym poradniku bardzo zalecane pod warunkiem jednak podania źródła.

Jeśli wszystko dobrze zrobiliście waszym oczom ukarze się taki system.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
arturo
Posty: 82
Rejestracja: 2006-12-26, 12:20
Lokalizacja: ze swiata

Post autor: arturo »

jakie ten windows ma wymagania sprzetowe bo nie wiem czy moj komp to dzwignie :P
trader
Posty: 615
Rejestracja: 2006-09-23, 21:57
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: trader »

jakie ten windows ma wymagania sprzetowe bo nie wiem czy moj komp to dzwignie :P
4 x Intel Xeon, 8GB RAM, dyski SAS chodzące w RAID i oczywiście Gigabit Ethernet x 2 ;) :P
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

A może inaczej jaki masz sprzęt ?

Oficjalnie wymagania są takie:
Processor Minimum: 1 GHz (for x86 processors) or 1.4 GHz (for x64 processors), Recommended: 2 GHz or faster
Ram: Minimum: 512 MB, Recommended: 2 GB or more
Disk space requirements: Minimum: 10 GB

Resztay dowiesz się klikając TU

A teraz o moich wrażeniach. System chodzi idealnie na AM2 4.000, 2giga ramu. Przyzwoicie natomiast też chodzi na starszym AMD 2.500 z 1giga ramu. Jest on nieporównywalnie szybszy od Visty jeśli nie uruchomisz areo zyskasz jeszcze na wydajności. Jutro pokuszę się o zainstalowanie starszego brata czyli Windows Server 2003 tylko nie wiem jeszcze czy 32 czy 64 bity zainstaluję.
Slawek

Post autor: Slawek »

mi przy instalacji pyta o cd key - to normalne ?
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

Tak. Należy w takim przypadku odznaczyć i kliknąć dalej. Będzie chyba jeszcze potwierdzenie czy jesteśmy pewni, że nie wpisujemy seriala klikamy stanowczo tak i to wszystko :)
Stefan

Post autor: Stefan »

http://support.microsoft.com/kb/948472 - tu jest sposób microsoftu jak przedłużyć okres ewaluacyjny. A może mi ktoś wytłumaczyć ten punkt 3. W zadaniu przykładowym zmień wartość następującego tagu „UserID” , tak aby zawierał Twoją domenę i alias:
<UserId>domena\alias</UserId>? To znaczy jak sprawdzić domenę i alias?
ubuntu

Post autor: ubuntu »

"W tym celu należy wejść we właściwości systemu, i po lewej stronie wybrać opcję Zaawansowane ustawienia systemu. Na karcie Zaawansowane klikamy drugi przycisk Ustawienia od góry i mamy tam naszą domenę i alias. jedrekk["
Znalezione na jakimś forum:)
Ja osobiście polecam Ubuntu stabilny i 100x razy szybszy nic każdy Windows.
wnuk

Post autor: wnuk »

A jak wypada porównanie wydajności względem windows 2003? Bo aktualnie używam go jako stację roboczą (32 bit, z 64 są problemy ze sterownikami...) i się zastanawiam czy jest sens zainteresowania się nowym windowsem... Vistę miałem (przypałętała się razem z nowym laptopem) i chodziło to fatalnie (t8100 + 2 gb ram). Przydałyby się jakieś testy porównawcze vista vs server 2008...
Awatar użytkownika
Piter
Administrator
Posty: 2267
Rejestracja: 2006-09-03, 18:26
Lokalizacja: Z Łona Matki
Kontakt:

Post autor: Piter »

Testy jakie znalazłem kiedyś w sieci.

PDF of charts are available Download
The full log files from SiSandra are available Download

A cały artykuł znajduje się na TU
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post