Co to jest dystrybucja w linuksie?

Podgląd:


Odpowiedz

Emotikony
:) :( ;) :] :P :[ :zawstydzony: :padam: :chytry: :cool: :dobani: :ok: :krzeslem: :lol:
Wyświetl więcej emotikon

BBCode włączony
[Img] włączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Co to jest dystrybucja w linuksie?

Co to jest dystrybucja w linuksie?

autor: dazgo » 2007-04-15, 13:51

Dystrybucja Linuksa

Dystrybucja w odniesieniu do systemu operacyjnego Linux to zestaw programów rozpowszechnianych łącznie i dający po zainstalowaniu gotowy do użycia system.

Ponieważ pobranie i skompilowanie wszystkich programów składających się na system operacyjny wymagałoby od użytkownika bardzo dużo czasu i wysiłku, wcześnie w historii Linuksa zaczęły powstawać gotowe zestawy programów, które można zainstalować bez większego wysiłku na komputerze.

We współczesnych dystrybucjach, programy występują zwykle w postaci pakietów (DEB, RPM lub skompresowane Tar), zaś dystrybucja oferuje system pobierania, instalacji, deinstalacji i uaktualniania pojedynczych pakietów (APT, DPKG, RPM), rozwiązujący zależności między pakietami oraz często wspólny interfejs konfiguracji pakietów (Debconf)

Zazwyczaj dystrybucje są instalowane bezpośrednio na dysku twardym komputera. Istnieją również jednak dystrybucje nie wymagające instalacji. Uruchamiane są one bezpośrednio z nośnika CD, tzw. LiveCD (np. Knoppix lub nawet z dyskietki Pocket Linux).

Większość dystrybucji jest rozpowszechniana na płytach CD oraz dostępna do pobrania przez Internet.

Najstarsze dystrybucje Linuksa[potrzebne źródło] na bazie których powstało wiele innych samodzielnych dystrybucji to Slackware, Debian i Red Hat Linux.

Aktualnie najbardziej znane[1] są dystrybucje Ubuntu, SUSE, Fedora Core, Debian GNU/Linux, Gentoo i Mandriva Linux.
Tekst zaczerpnięto z Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dystrybucja_Linuksa

Na górę